OSTATNIA „SZESNASTKA”.

1 grudnia, rozpoczęło się już ostatnie w tym roku szkolenie dla ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej. Jest to siódme szkolenie podstawowe, zorganizowane przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

W minioną sobotę odbyło się już ostatnie w tym roku, powołanie do służby w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT. 57 ochotników z rejonu Północnego Mazowsza, zasili szeregi dwóch batalionu lekkiej piechoty – w Ciechanowie i w Komorowie oraz 4 samodzielnych kompanii. Obecnie, ochotnicy,  którzy nie mieli styczności z wojskiem  odbywają szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, natomiast rezerwiści szkolą się w ramach szkolenia wyrównawczego trwającego 8 dni. Oba szkolenia realizowane są w oparciu o Plac Ćwiczeń Taktycznych „Targonie” oraz cywilną strzelnicę Polskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego „Aquila” w Czarnotach, gm. Nowe Miasto. Terytorialsi podczas szkolenia podstawowego zdobywają umiejętności ogólnowojskowe, uczą się topografii, udzielania pierwszej pomocy czy zachowania na polu walki. Największy nacisk, kładziony jest na szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Karabinki MSBS GROT, ochotnicy otrzymują już kolejnego dnia po wcieleniu i nie rozstają się z nimi do ostatniego dnia szkolenia. Wszystkie umiejętności zdobyte w czasie „szesnastki” i „ósemki”, Terytorialsi będą rozwijać podczas szkoleń rotacyjnych przez kolejne 3 lata, tym samym odbywając minimum 124 dni szkoleniowe. Zanim ochotnicy złożą przysięgę wojskową, która jest zwieńczeniem każdego szkolenia podstawowego, muszą zaliczyć sprawdzian wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia – tzw. „pętlę taktyczną”.

System szkolenia żołnierza WOT

Cały cykl szkoleniowy żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej to 3 lata. W pierwszym roku żołnierze odbywają szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym.  Drugi rok to szkolenia specjalistyczne, w zakresie określonej funkcji  w pododdziale. Obecnie takie szkolenia realizuje 53 batalion lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, stacjonujący w Siedlcach. Żołnierze dwóch kompanii tego batalionu, w ramach szkoleń rotacyjnych realizują szkolenia w 15 specjalnościach, szkolą się m. in. saperzy, medycy, dowódcy, snajperzy czy strzelcy wyborowi. Trzeci rok to szkolenia zgrywające pododdziały. Ponadto każdy żołnierz pełniący Terytorialną Służbę Wojskową musi przejść obowiązkowe, 2-tygodniowe ćwiczenie poligonowe.

WOT na Mazowszu

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1500 żołnierzy.

 

Aneta SZCZEPANIAK

no images were found