Podczas Artystycznej Środy, 17 października 2018 r., w Kawiarni Artystycznej PCKiSz odbył się wyjątkowy Benefis z okazji 80. urodzin Jerzego Szpojankowskiego.
Urodziny w Kawiarni zgromadziły wielu ludzi, którzy przez lata współpracowali z Panem Jerzym. Przyszli dla Niego, by wyrazić tym swój szacunek, pochwałę i radość z przebywania z Nim. Była też rodzina: żona, dzieci, wnuczki. Przybyli również zaproszeni goście, w tym: Starosta Ciechanowski – Sławomir Morawski, Poseł na Sejm RP – Robert Kołakowski, Wójt Gminy Opinogóra – Piotr Czyżyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Zofia Pikus, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie – Aneta Głuszniewska oraz były Dyrektor SP – Wiesław Burba, Prezes Stowarzyszenia Muzycznego „Victoria” – Hanna Rokicka wraz z Andrzejem Kaluszkiewiczem i Dominikiem Molewskim, ks. Wiesław Kosek – były wikariusz Ciechanowskiej Fary, przy której działał zespół „Emannuel”.
Po oficjalnym powitaniu gości i Drogiego Jubilata przez Dyrektor PCKiSz – Teresą Kaczorowską rozpoczęła się, specjalnie przygotowana dla Pana Jerzego, część artystyczna – NIESPODZIANKA. Wystąpili w niej:Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów” wraz z Kapelą LZA „Ciechanów”, Zespół „Melodia” z Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze, Sylwia Lewandowska – była tancerka i wokalistka LZA „Ciechanów” wraz z akompaniatorem Andrzejem Poznańskim , Stanisław Kęsik – poeta, były dyrektor PCKiSz, obecny tancerz LZA „Ciechanów”, Katarzyna Pomianowska – obecna tancerka LZA „Ciechanów” wraz z Robertem Pałką i Łukaszem Milewskim, Anna, Piotr i Olaf Rzeczkowscy wraz z Dominikiem Molewskim, Edyta Bojkowska – Kolak z akompaniatorem Andrzejem Kaluszkiewiczem.
W trakcie trwania wieczoru była radość, śmiech, łzy wzruszenia i rodzinna atmosfera. Wspominano współpracę z Panem Jerzym i wyjątkowe momenty ze spotkań z Maestro. Życzeniom, gratulacjom i pięknym przemowom gości nie było końca.
Na zakończenie z lampką szampana i pięknym tortem wybrzmiało na sali głośne „Sto lat”, a drugie w wykonaniu LZA „Ciechanów” było prawdziwą niespodzianką, bo słowa do niego napisała nauczycielka Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie – Iwona Rzeplińska.
Jerzy Szpojankowski – od ponad 20 lat jest kierownikiem muzycznym Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”, który działa już 33 lata, gdzie jest Szefem Kapeli. Oprócz tworzenia aranżacji muzycznych zajmuje się również śpiewem i doskonaleniem warsztatu wokalnego członków zespołu. Stara się przy tym ocalić piękne i zapomniane utwory muzyki ludowej, szczególnie z okolic Mazowsza. Odtworzył zapomniany taniec regionu ciechanowskiego – Kontro. Jerzy Szpojankowski jest społecznikiem, pasjonatem oddanym całym sercem polskości. Tworzy ją, rozwija i popularyzuje nie tylko wśród ludzi zainteresowanych folklorem, ale również wśród dzieci i młodzieży, którym bardziej współczesna muzyka jest bliższa. Na co dzień, pomimo swojego wieku, działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze, by i tam krzewić muzykę, m. in. prowadząc zespoły „Melodia” i „Nadzieja” oraz Orkiestrę Dętą „Trzech Pokoleń”. Mimo zaawansowanego wieku pragnie nadal opracowywać nagrania z folkloru Ziemi Ciechanowskiej. Zostawia z pewnością w kulturze polskiej namacalne ślady swojego nieustającego tworzenia. Został uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Jest lubiany przez wszystkich, bo Pana Jerzego nie da się nie lubić…

PCKISZ

fot. Kazik Kosmala 

Polub nas na FB

previous arrow
next arrow
Slider
Slider
Slider
Slider