Czas od 31 stycznia do 13 lutego to okres ferii zimowych w województwie mazowieckim . Służby i inspekcje z Mazowsza będą prowadzić wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz turystów przebywających w województwie mazowieckim. W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2022” służby i inspekcje przeprowadzą liczne kontrole w zakresie m.in.: sprawdzania miejsc zorganizowanego wypoczynku czy sprawności technicznej autokarów.


Ferie zimowe to czas intensywnych działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku. Przedstawiciele mazowieckich służb zgłosili pełną gotowość do działania. Istotne jest również bezpieczeństwo związane z pandemią COVID-19. Najważniejszym elementem i skutecznym sposobem na ochronę każdego z nas jest zaszczepienie się. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcam do skorzystania z najbliższego punktu szczepień. Szczepienie jest bezpieczne również dla dzieci. – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.
Bezpieczny pobyt
Kuratorium Oświaty w Warszawie przypomina, że przed wybraniem zimowiska lub półkolonii należy sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Każdy organizator wyjazdu zobligowany jest zgłosić wyjazd krajowy w bazie wypoczynku na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. Natomiast w przypadku półkolonii lub wyjazdów zagranicznych zgłoszenia należy dokonać na minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem. Można to zrobić korzystając z formularza online zamieszczonego na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl . W bazie wypoczynku do publicznej wiadomości udostępnione są zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa, m.in.: termin wyjazdu, lokalizacja oraz ramowy program wypoczynku. Ponadto, na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl , rodzice i opiekunowie mogą zweryfikować, czy wypoczynek ich dzieci został zgłoszony do Kuratorium i czy uzyskał akceptację Kuratora (został umieszczony w bazie wypoczynku).
Kuratorium Oświaty sprawdzi zgłoszenia organizatorów pod kątem: zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej, posiadania odpowiednich kwalifikacji przez kadrę opiekującą się dziećmi, spełniania przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej, natomiast służby sanitarne podczas ferii będą kontrolować miejsca wypoczynku pod kątem jakości żywienia, bezpieczeństwa i higieny, programu zajęć.
W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można zgłaszać kuratorowi oświaty lub innym upoważnionym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja). Za zorganizowanie wypoczynku bez zgłoszenia grozi kara grzywny.
Szczegółowe informacje, porady dotyczące zimowego wypoczynku na Mazowszu oraz wytyczne dla organizatorów są dostępne na stronie internetowej Kuratorium Oświaty
w Warszawie, w zakładce Bezpieczne ferie – Kuratorium Oświaty w Warszawie
Bezpieczeństwo w trakcie podróży i na drodze
Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, a s zczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także sposób przewożenia pasażerów oraz stan techniczny pojazdów.
Podczas kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek p olicjanci będą m.in.: zwracać uwagę kierującym na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, funkcjonariusze będą przypominać o zagrożeniach związanych m.in.: z nieostrożnym wejściem na przejście, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez ulicę. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z odblasków.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Wykaz punktów kontroli autobusów w załączniku poniżej.
„Bezpieczny Autobus” to uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usługa ( www.bezpiecznyautobus.gov.pl ), która pozwala w łatwy i szybki sposób sprawdzenia podstawowych danych na temat autokaru, którym planowana jest podróż.
Od 28 stycznia br. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji (WRD KSP) wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Radomiu Oddział Warszawa (ITD), będzie prowadził kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych na parkingu samochodowym przy hali widowiskowo-sportowej “TORWAR” przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Organizatorzy wyjazdów i rodzice zawsze mogą poprosić kierowców
o okazanie protokołu takiej kontroli, aby mieć pewność, że dzieci będą podróżować sprawnym pojazdem, a wiozący je kierowca posiada odpowiednie kwalifikacje.
Policjanci i Inspektorzy będą na posterunku przy hali widowiskowo-sportowej “TORWAR” w dniach:
· 28 stycznia w godzinach 8.00-21.00 (ITD)
· 29 stycznia – 1 luty w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
· 2 – 6 lutego w godzinach 6.00-9.00 (WRD KSP),
· 7 – 8 lutego w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
· 9 – 13 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),
Podstawowe dane na temat autokaru, którym planowana jest podróż można sprawdzić na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl . Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu w wyszukiwarkę uzyskamy informacje nt.m.in.: ważności badań technicznych, aktualnego OC oraz czy pojazd jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać bezpłatnie.
Bezpieczeństwo epidemiologiczne
Zorganizowany wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży będzie mógł się odbyć przy uwzględnieniu określonych zasad profilaktyki przeciwepidemicznej, które zostały wskazane zarówno w obowiązujących przepisach, jak i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii COVID-19. Mazowiecka Inspekcja Sanitarna przez cały okres ferii zimowych będzie podejmowała wszelkie kroki zapobiegawcze mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zachowywanie przez mieszkańców województwa mazowieckiego i turystów odwiedzających nasz region dyscypliny dotyczącej dystansu społecznego, stosowania maseczek i dezynfekcji (DDD) oraz częstego wietrzenia pomieszczeń jest niezbędne dla zmniejszania rozprzestrzeniania się zakażeń. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, służby cały czas przeprowadzają kontrole pod kątem przestrzegania obostrzeń sanitarnych w placówkach handlowych, restauracjach, hotelach, klubach, siłowniach i stokach. W województwie mazowieckim od listopada 2021 r. zostało przeprowadzonych ponad 10 000 kontroli.
Bezpieczeństwo pożarowe
Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego
w domach, podczas pobytu w hotelu lub pensjonacie. Przebywając w obiektach wypoczynku poza miejscem zamieszkania pamiętajmy aby sprawdzić plan ewakuacji z obiektu . Dowiedzmy się też gdzie znajduje się wyznaczone miejsce zbiórki na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia dla zdrowia lub życia. W naszych domach pamiętajmy
o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte powierzchnie stawów, jezior i rzek. Takie miejsca są zawsze niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które pozostają w miejscach swojego zamieszkania, gdzie nie ma możliwości korzystania ze zorganizowanych form wypoczynku.
PAMIĘTAJ, ŻE:

* jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
* jeśli zauważysz osobę tonącą w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

Państwowa Straż Pożarna apeluje również o nie zjeżdżanie na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i obszarów wodnych oraz nie doczepianie sanek do samochodu czy innego pojazdu mechanicznego.

NUMERY ALARMOWE I INTERWENCYJNE
112 – numer alarmowy
997 – Policja
999 – Pogotowie Ratunkowe
Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Radomiu – tel. 48 363 51 87
Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie – tel. 22 551 24 00
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie – tel. 22 863 90 12
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie – tel. dyżurny 502 171 171
(w sprawach interwencji Oddziału HDiM 22 690 20 01 (06) w. 124; pn./pt. w g. 7:30-15:00).

 

źródło:MUW

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska