W trosce o zdrowie uczniów uczęszczających do ciechanowskich szkół podstawowych w Ciechanowie wdrożony będzie program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji. Wstępne badania przesiewowe będą odbywały się na terenie szkół. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać wsparcie medyczne i uczęszczać na bezpłatne zajęcia korekcyjne na basenie rehabilitacyjnym.

Celem realizacji programu profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży w szkołach publicznych na terenie Ciechanowa jest wsparcie rodziców oraz opiekunów młodych mieszkańców przez samorząd, pracowników oświaty i ochrony zdrowia.

– Rodzice i nauczyciele coraz częściej obserwują negatywne skutki długotrwałej edukacji zdalnej u uczniów. Godziny spędzone przed ekranami komputerów i rezygnacja z uczęszczania na dodatkowe zajęcia rekreacyjne i sportowe dają o sobie znać w postaci rosnącej liczby dzieci, których kręgosłupy nie rozwijają się prawidłowo. Inicjatywa wsparcia rodziców i opiekunów, którzy borykają się z trudnościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych powstała po to, aby realnie i skutecznie zareagować na problem – zaznaczył prezydent Krzysztof Kosiński.

Uczniowie klas IV-VIII będą mogli wziąć udział w badaniach kwalifikacyjnych, które zostaną zorganizowane na terenie szkół przez Urząd Miasta Ciechanów we współpracy z podmiotem leczniczym. Badania w dniach 24-28 stycznia oraz 14-18 lutego będzie wykonywał wykwalifikowany personel medyczny oraz fizjoterapeuci.

Udział w badaniach jest bezpłatny i będzie odbywał się na zasadach dobrowolności, po uprzednim uzyskaniu przez dyrekcje szkół zgód rodziców/opiekunów prawnych. Badania będą wykonywane w obecności opiekunów grup szkolnych. W dalszej kolejności dzieci wymagające korekty postawy, objęte ubezpieczeniem w ramach NFZ, będą zapraszane na bezpłatne badania lekarskie.

Będą też mogły wziąć udział w bezpłatnych zajęciach gimnastyki korekcyjnej w wodzie, prowadzonych przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Zajęcia na basenie odbędą się w małych, kilkunastoosobowych grupach. Liczba godzin uczęszczania danego dziecka na nie zostanie uzależniona od decyzji lekarza, stopnia zaawansowania wady postawy i sprawności dziecka. Turnusy fizjoterapii obejmą około 15-20 godzin zegarowych.

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym wad postawy dzieci – zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzający inne schorzenia (alergie, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka, czy otyłość) – dotykają wg różnych źródeł od 50 do 60% uczniów. Rozwijają się podczas tzw. skoków wzrostowych (wiek 6-7 i 12-16 lat), gdy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości. Wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa, problemów ginekologicznych u kobiet.

Informacje na temat programu będą przekazywane rodzicom bezpośrednio przez dyrekcje szkół. Za realizację programu odpowiedzialny jest NZOZ Arnica.

 

źródło:UM

fot. pixaby

Znajdź nas na FB

Reklama
scena-kultury
reklama_internet_web
baner1
1050x320_ciech_nowosci
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
scena-kultury
reklama_internet_web
baner1
1050x320_ciech_nowosci
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
teletronik
Reklama
ogloszenie-02
farbex3
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie