Mieszkańcy Ciechanowa usłyszeli  dziś pierwsze głośne komunikaty głosowe informujące o zaleceniach pozostawania w domach w związku ze stanem epidemii koronawirusa. Nadawany z dziewięciu punktów sygnał alarmowy obejmuje prawie całą powierzchnię miasta.

 – Dziś w Ciechanowie po raz pierwszy użyto elektronicznego systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi. Z syren alarmowych popłynął komunikat: „Uwaga! Mieszkańcy Ciechanowa! W związku z zarządzonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii, prosimy aby dla bezpieczeństwa własnego oraz innych osób – pozostać w domach. Jeśli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi, zachowując bezpieczną odległość. Należy unikać zgromadzeń powyżej 2 osób, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Nieprzestrzeganie przepisów będzie skutkowało odpowiedzialnością prawną. Apelujemy, pozostańcie w domach! Komunikat będzie nadawany regularnie w ciągu dnia do odwołania – poinformowała rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. 
Przypomnijmy, w 2018 r. miasto zrealizowało projekt rozbudowy systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi na terenie Ciechanowa. Inwestycja była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.  System obejmuje 9 syren alarmowo-ostrzegawczych umieszczonych w różnych częściach Ciechanowa, które umożliwiają dotarcie komunikatu do możliwie największej liczby mieszkańców. Lokalizacja syren skupia się na pokryciu terenów gęsto zaludnionych, w szczególności miejsc użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, zakłady pracy, osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych.
9 punktów alarmowych wyposażonych jest w syreny elektroniczne o mocy 900 W. Ponadto 1 punkt alarmowy wyposażony jest w czujniki skażeń chemicznych, 1 kolejny – w stację pogodową. Syreny umieszczone są na budynkach: Urzędu Miasta, wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Kicińskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Szkoły Podstawowej nr 3 przy szpitalu, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz PWSZ.
Wykorzystanie syren umożliwia zapewnienie przekazywania sygnałów dźwiękowych oraz komunikatów głosowych dla ludności w razie wystąpienia zagrożeń na obszarze miasta Ciechanów.
Ponadto miasto wyposażone jest w 7 syren alarmowych umożliwiających emitowanie alarmowych sygnałów dźwiękowych.
W związku ze stanem epidemii w kraju miasto apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach i bezwzględne stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych.

red/UM Ciechanów 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider