Dziś, 2 sierpnia w Łopacinie odbędą się uroczystości 76. rocznicy mordu dokonanego na żołnierzach Armii Krajowej w wsi Gutków w gm. Sońsk.
Rok 1944 był najtragiczniejszym w historii rodziny Żebrowskich.

– Tego feralnego dnia już we wczesnych godzinach porannych gospodarstwo mojego dziadka zostało otoczone. Nie wiadomo jaka ich była dokładana ilość, ale babcia i mój ojciec opowiadali mi, że zjedli oni dwie beczki kiszonej kapusty, przy czym jedna beczka to ok. 120 kg. Stąd wiemy, iż była to duża grupa – opowiada Czasowi Ciechanowa  pan Zenon Żebrowski. – Podczas obławy zaraz na samym początku uciekając zginęło dwóch żołnierzy Armii Krajowej. Byli to Albin Krupiński ps.” Konar” z Gutkowa i Tadeusz Rzeszotarski ps. „ Żuk”  z Sierpca. Kolejni w ręce napastników dostają się Zygmunt i Józef ps.”Orlik” Żebrowscy. Obaj zostają obezwładnieni i powiązani sznurami – pętami parcianymi od zwierząt, a następnie podwieszeni do belek w stodole. Byli bestialsko bici i okaleczani – opowiada. 

W tym roku mija 76. rocznica śmierci Żołnierzy Armii Krajowej: Piotra Żebrowskiego, jego syna Zygmunta Żebrowskiego, Albina Krupińskiego i Tadeusza Rzeszotarskiego. Z tej okazji w Łopacinie odbędą się uroczystości, na które zaprasza Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód Ciechanów, oraz Rodziny zamordowanych Żołnierzy Armii Krajowej.
Obchody rozpoczną się uroczystą mszą św. w intencji poległych żołnierzy w kościele parafialnym w Łopacinie. Początek godz. 11.30

 

Mil.

 

Więcej w paierowym wydaniu CC 

fot. CC

 

Znajdź nas na FB

Reklama
www
Z4ioDDNw
1050x320 a
scena-reklama-v3_5-
rudnik
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
www
Z4ioDDNw
1050x320 a
scena-reklama-v3_5-
rudnik
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
teletronik
Reklama
1A_undersitlai_320x640
1A_undersitlai_320x640
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie