Dziś, 2 sierpnia w Łopacinie odbędą się uroczystości 76. rocznicy mordu dokonanego na żołnierzach Armii Krajowej w wsi Gutków w gm. Sońsk.
Rok 1944 był najtragiczniejszym w historii rodziny Żebrowskich.

– Tego feralnego dnia już we wczesnych godzinach porannych gospodarstwo mojego dziadka zostało otoczone. Nie wiadomo jaka ich była dokładana ilość, ale babcia i mój ojciec opowiadali mi, że zjedli oni dwie beczki kiszonej kapusty, przy czym jedna beczka to ok. 120 kg. Stąd wiemy, iż była to duża grupa – opowiada Czasowi Ciechanowa  pan Zenon Żebrowski. – Podczas obławy zaraz na samym początku uciekając zginęło dwóch żołnierzy Armii Krajowej. Byli to Albin Krupiński ps.” Konar” z Gutkowa i Tadeusz Rzeszotarski ps. „ Żuk”  z Sierpca. Kolejni w ręce napastników dostają się Zygmunt i Józef ps.”Orlik” Żebrowscy. Obaj zostają obezwładnieni i powiązani sznurami – pętami parcianymi od zwierząt, a następnie podwieszeni do belek w stodole. Byli bestialsko bici i okaleczani – opowiada. 

W tym roku mija 76. rocznica śmierci Żołnierzy Armii Krajowej: Piotra Żebrowskiego, jego syna Zygmunta Żebrowskiego, Albina Krupińskiego i Tadeusza Rzeszotarskiego. Z tej okazji w Łopacinie odbędą się uroczystości, na które zaprasza Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód Ciechanów, oraz Rodziny zamordowanych Żołnierzy Armii Krajowej.
Obchody rozpoczną się uroczystą mszą św. w intencji poległych żołnierzy w kościele parafialnym w Łopacinie. Początek godz. 11.30

 

Mil.

 

Więcej w paierowym wydaniu CC 

fot. CC

 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider