Pierwszy test – z hartu ducha już zdali! Blisko 70 mieszkańców północnego Mazowsza rozpoczęło „Ferie z WOT”. To szkolenie podstawowe dla ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy chcą poświęcić czas wolny od nauki na zdobycie żołnierskich umiejętności, aby w przyszłości wspierać lokalną społeczność.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się pierwsze w tym roku 16-dniowe szkolenie podstawowe realizowane w ramach kolejnej edycji „Ferie z WOT”. To projekt przygotowany dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz dla tych, którzy ferie zimowe chcą wykorzystać na wojskowe szkolenie, a tym samym dołączenie do ponad 40 tysięcznej formacji Terytorialsów.

Blisko 70 nowych ochotników – mieszkańców północnego Mazowsza, ma już za sobą formalności, czyli sprawy ewidencyjno – finansowe, test sprawności fizycznej, pobrali również umundurowanie i niezbędne wyposażenie. Pierwsze dwa dni szkolenia, to zazwyczaj czas na przystosowanie się do rytmu dobowego jednostki, poznanie żołnierskich zasad, regulaminów, zasad bezpiecznego posługiwania się bronią i najważniejsze – obsługi karabinka MSBS GROT.

Od poniedziałku doświadczeni instruktorzy kompanii szkolnej narzucili przyszłym Terytorialsom większe tempo, bowiem 16 dni – to intensywny czas poświęcony na przekazywanie nowym żołnierzom dużej ilości wiedzy i umiejętności z wojskowego rzemiosła. Na pasach ćwiczeń taktycznych i strzelnicach przejdą szkolenie ze strzelectwa, zielonej taktyki, topografii (praca z mapą, busolą), medycyny pola walki i przetrwania w trudnych warunkach. Wraz z końcem „szesnastki” nowi ochotnicy zmierzą się z pierwszym żołnierskim egzaminem – tzw. pętlą taktyczną. Pozytywne jej zaliczenie będzie przepustką do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej, a tym samym kolejni mieszkańcy północnego Mazowsza staną się żołnierzami Sił Zbrojnych RP.

Choć statystyki wskazują, że najliczniejszą grupę podczas szkolenia w ramach „Ferii z WOT” stanowią uczniowie i studenci, to nie brakuje również ochotników z większym doświadczeniem życiowym w przedziale wiekowym 30-55 lat. Tym razem do 5 MBOT stawiło się na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze ponad 30 żołnierzy rezerwy – dla nich będzie to czas odświeżenia niegdyś zdobytej wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim poznania specyfiki służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

źródło:5MBOT

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska