Zatrzymanie pojazdu do kontroli, pomoc poszkodowanemu, czarna taktyka na terenie skansenu – to scenariusz szkolenia weekendowego żołnierzy 51 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W epizodycznym ćwiczeniu brali udział strażacy z OSP w Grudusku.

W sobotę 4 lutego br. żołnierze 51 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych, ćwiczyli na terenie gminy Grudusk. Terytorialsi realizowali program etapu zgrywającego, podczas którego najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu podejmowanych działań.


– Żołnierze realizowali program szkolenia zgrywającego – na tym etapie kładziemy nacisk na ćwiczenia poza koszarami, w terenie, za który jesteśmy odpowiedzialni. Scenariusz szkolenia w Grudusku był bardzo realistyczny, a dla żołnierzy była to okazja do sprawdzenia się we współdziałaniach z Ochotniczą Strażą Pożarną.- powiedział ppor. Nowak, dowódca kompanii odpowiedzialny za szkolenie.


W czasie weekendowej rotacji żołnierze ciechanowskiej kompanii ćwiczyli rozpoznanie terenu, organizowali posterunki obserwacyjne, budowali bazy i obozowiska. W oparciu o infrastrukturę OSP rozwinęli elementy kompanijnego punktu dowodzenia.
Miejscem, w którym żołnierze Mazowieckiej Piątki doskonalili elementy czarnej taktyki – czyli działań w terenie zurbanizowanym, był skansen w Grudusku. W średniowiecznych zabudowaniach ćwiczyli podejście do budynku, przeszukanie pomieszczeń, wzajemne ubezpieczanie, a także szybką ewakuację.

Terytorialsi przeprowadzili również ćwiczenie epizodyczne, w które zaangażowali się strażacy z OSP w Grudusku. Scenariusz przewidywał wypadek samochodu osobowego, który nie zatrzymał się do kontroli na prowizorycznym punkcie blokadowym. Żołnierze razem ze strażakami udzielili pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej, zabezpieczyli pojazd oraz miejsce wypadku, a także zatrzymali osoby stwarzające potencjalne zagrożenie.


Wspólne ćwiczenia były doskonałą okazją do sprawdzenia koordynacji działań i współpracy służb w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, która w przyszłości może być wynikiem rzeczywistych wydarzeń, a nie tylko epizodycznym scenariuszem szkolenia.

– Mamy w planach kolejne tego typu szkolenia w innych miejscowościach. Znajomość terenu, który jest nam bardzo dobrze znany, jest naszą największą siłą i przewagą, którą będziemy stale budować. – zapowiedział dowódca kompanii 51blp Mazowieckiej Piątki.

 

źródło: 5MBOT

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska