1 sierpnia,  74 lata temu o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta data na stałe zapisała się na kartach nie tylko historii Warszawy, ale także w dziejach Polski. W 1944 roku połączone siły polskiego państwa podziemnego, podjęły decyzję o zorganizowaniu Powstania Warszawskiego.
Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone
Tego dnia w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Jak co roku syreny alarmowe na terenie Mazowsza przypomną 1 sierpnia o godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednominutowy, ciągły sygnał o 17.00 – godzinie “W” – uczci pamięć ofiar zrywu w 74. rocznicę jego rozpoczęcia.
Syreny alarmowe zostaną uruchomione na terenie Mazowsza. W ten sposób, mieszkańcy będą mogli oddać hołd oraz uczcić pamięć poległych i zamordowanych podczas zrywu.

Mil. 

Więcej w papierowym wydaniu CC