Tradycja wicia wieńca dożynkowego sięga XVI wieku. Wtedy to, na naszych ziemiach przeżywała swój rozwój gospodarka folwarczna. Niektóre źródła podają, że obchody dożynkowe zawierają ślady najstarszych obrzędów mowa tutaj o zwyczaju związanym z ostatnią garścią niezżętego zboża, które po żniwach pozostawiano na pustym polu. Miało to symbolizować ciągłość wegetacji i urodzaju. Ścinał je bardzo uroczyście najlepszy żniwiarz, po czym wręczał je żniwiarkom przodownicom, aby uplotły z nich wieniec.

Według etnografów tradycyjny wieniec dożynkowy powinien być wykonany w kształcie proporcjonalnej korony, złożonej z czterech, sześciu bądź ośmiu ramion. Ważnym elementem jest zwieńczenie całej formy, najczęściej poprzez umieszczenie na jej szczycie symboli religijnych takich jak: krzyż, hostia, monstrancja. Do jego uwicia należy użyć czterech podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Udekorowany powinien być kwiatami polnymi i ogrodowymi, owocami, warzywami i ziołami. 

Z roku na rok widoczne jest ogromne zaangażowanie mieszkańców, a ich kreatywność i pomysłowość zachwyca oglądających.  Czego przykładem jest wieniec dozynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Czerwone Korale, dla przedstawicieli powiatu ciechanowskiego, którzy reprezentowali nasz powiat podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej w Bieżuniu.

I choć nie przypominał on tego wieńca dożynkowego opisywanego przez etnografów, to nie mniej zachwycał. Swoim wygladem nawiązywał do autorek projektu KGW Czerwone Korale. Brawo drogie Panie.

Powiat ciechanowski na uroczystościach dziękczynnych reprezentowali: Łukasz Lewandowski – Przewodniczący Delegacji Dożynkowej, Sławomir Rudnicki – Wiceprzewodniczący Delegacji Dożynkowej, Wioleta i Krzysztof Rychlik – Starostowie Dożynkowi, właściciele rodzinnego gospodarstwa w miejscowości Rzeczki- gmina Ciechanów, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ciechanowie oraz członkowie “Ludowy Zespół Artystyczny CIECHANÓW” . 

 

 

fot. Powiat Ciechanowski

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska