Nie ma imienia, ani nazwiska. Widomo, że poległ w bitwie z bolszewikami w 1920 roku. Odszedł na wieczną wartę. Spoczął w mogile obok modrzewiowego dworu. I choć nikt nie wie kim był, to wszyscy o nim pamiętają. Najbardziej jednak mieszkańcy Koźniewa Wielkiego. Pamięć o tym nieznanym bohaterze wciąż jest żywa i pielęgnowana z pokolenia na pokolenie.
Według opowieści jednego z mieszkańców Koźniewa był to snajper który siedząc na ogromnej lipie strzelał do bolszewików. Niestety został zestrzelony i pochowany pod tą lipą przez miejscową ludność.
Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Gminy w Sońsku: „Z opisu bitwy w dniu 14 sierpnia 1920 r. między innymi na terenie gminy Sońsk i jego przebiegu pod Sarnową Górą, wynikałoby, jak twierdził Szef Oddziału Operacyjnego 5 Armii S. Rostworowski oraz porucznik B. de Rosset, że być może żołnierz pochowany w okolicy dworku w Koźniewie służył we wspomnianej armii, której to oddziały na rozkaz gen. Józefa Hallera uderzyły na 15 Armię Bolszewicką swoim lewym skrzydłem, gromiąc ją na linii Gąsocin – Stary Gołymin, Ale tego faktu możemy się tylko domyślać, chociaż jest to prawdopodobne”
Przez wiele lat pan Wiesław Piotrowicz podejmował liczne interwencje aby to miejsce było należycie upamiętnione. Wcześniej, gdy w dworze funkcjonowała szkoła podstawowa o mogiłę dbali nauczyciele i uczniowie. Później już tylko mieszkańcy Koźniewa Wielkiego.
Jednak w ostatnim czasie podjęto działania, dzięki, którym miejsce to zyskało wymiar historyczny.
– Pamiętam, kiedy jeszcze chodziłem do szkoły ówczesny dyrektor dbał o to aby w okolicach Święta Zmarłych zapalać znicze. I my zawsze zapalaliśmy świeczki na tym grobie. To tak głęboko gdzieś we mnie się zakorzeniło, że przez te lata zawsze pamiętałem o tej jednej moglie – powiedział nam Wiesław Piotrowicz.
Pierwsze uroczystości, po 99 latach upamiętniające tragiczny los polskiego żołnierza odbyły się w ubiegłym roku. Została ona wówczas zorganizowana z inicjatywy Pani sołtys, radnego gminnego oraz mieszkańców. Wówczas wójt gminy Jarosław Muchowski zapowiedział doroczne uroczystości w tym miejscu. Ponadto zobowiązał się do tego, iż poczyni starania by to miejsce stało się miejscem honorowym nie tylko w Koźniewie Wielkim ale i w całej gminie.
Jednak po roku czasu miejsce to po raz kolejny zmieniło swoje oblicze i nową wartość historyczną. Została odnowiona mogiła, ustawiono maszt flagowy a teren uporządkowano.
9 lipca w Koźniewie Wielkim odbyło się przekazanie flagi państwowej na ręce rady sołeckiej przez Wójta Gminy Sońsk Jarosława Muchowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Sońsk Waldemara Geberta.
A już w sobotę 15 sierpnia, o godz. 17.00 w 100 lecie walk polsko-bolszewickich odbędzie się uroczystość upamiętniająca tamte wydarzenia.

Mil.

Znajdź nas na FB

Reklama
kabaret_1050x320
baner1
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
kabaret_1050x320
baner1
jasinscy
klonove_1050x320
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
reklama_internet_web
1050x320_ciech_nowosci
Reklama
koptrans 2020
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
cicholska
Reklama
okooptyka-soczewki-kontaktowe
Reklama
agro trans-01
gawax2
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Ogłoszenie
ogloszenie