Licznie rozstawione ławeczki w Rodzinnym Parku Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie służą nie tylko do odpoczynku. Mają także zadania edukacyjne oraz odnoszą się do znanych i regionalnie zasłużonych osób i postaci ziemi ciechanowskiej. W Parku nie mogło zabraknąć ławeczki imienia Lucyny Janikowej ps. “Bogna”.
W symbolicznym jej oddaniu i odsłonięciu udział wzięli: Starosta Powiatu Ciechanowskiego Jan Andrzej Kaluszkiewicz, Wicestarosta Ciechanowski Marek Marcinkowski oraz Radny Rady Powiatu Ciechanowskiego Stefan Żbikowski.
W latach okupacji niemieckiej uczestniczyła w konspiracji w sekcji Wojskowej Służby Kobiet jako żołnierz NSZ-AK. Po wojnie, po ukończeniu Rocznego Kursu dla Instruktorek Kół Gospodyń Wiejskich w Chyliczkach, od lipca 1946 roku rozpoczęła pracę zawodową w Powiatowym Biurze Rolnym w Ciechanowie na stanowisku pow. instruktorki KGW. W tym czasie kontynuowała swoje wykształcenie do ukończenia w systemie dla pracujących 5 – letnich studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie pedagogiki i filologii polskiej.
Od 1952 r. na stałe związała się z Gołotczyzną i szkołami rolniczymi „Bratne” jako nauczycielka jęz. polskiego. W pracy z młodzieżą, poza lekcjami organizowała dla nich różne formy zajęć o charakterze wychowawczym (wieczornice, wycieczki, obozy wędrowne itp.), mające rozbudzić w nich zainteresowanie naszym dziedzictwem kulturowym w wiarę we własne możliwości. Oprócz pracy pedagogicznej angażowała się społecznie w ZNP i TPD. Jej hobby stała się również publicystyka. Przez wiele lat pisała artykuły do czasopism i gazet, zarówno miejscowych, jak i krajowych. Od 20 lat pisze do „Gazety Sołeckiej” o życiu i problemach wsi polskiej przed wojną, w latach okupacji i po wojnie, o wybitnych działaczach ludowych, o konspiracyjnej działalności niepodległościowej i prześladowaniu jej uczestników przez gestapo i reżim komunistyczny.
W 1999roku założyła Stowarzyszenie Fundusz stypendialny dla Młodzieży Wiejskiej im A. Bąkowskiej, które udziela stypendiów dla zdolnej i pracowitej młodzieży wiejskiej z niezamożnych rodzin z okolic Ciechanowa, która uczęszcza do szkół ponadgimnazjalnych lub rozpoczyna studia wyższe. Bez tych stypendiów kontynuowanie edukacji przez wiele dziewcząt i chłopców byłoby bardzo utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe.Autorka wielu książek m.in.: Z buntem przez życie, Nieodrodna córka, Pułkownik „Wara”, poświęcone nieprzeciętnym postaciom, wielce zasłużonym w dziedzinie społecznej, niepodległościowej i oświatowej. Powroty to książka traktująca o problemach polskiej wsi i jej rzeczywistych mieszkańców w minionym wieku. Mimo swojego wieku wciąż pisała ksiażki.
Za swą pracę otrzymała wiele odznaczeń i medali, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyż AK, tytuł Zasłużonego Nauczyciela RP, Laur Ciechanowski za 2005 r., „Drzwi do wolności” czy „Sygnet Niepodległości”.
red.
fot. Powiat Ciechanowski