Po raz kolejny raz wracamy do tematu zabytkowego parku w Klicach. Jak pisaliśmy wcześniej bobry zadomowiły się w okalającym zabytkowy dwór parku w gminie Regimin. Niestety skutki ich działalności są bardzo widoczne.

– Nagryzają nie tylko młode drzewka, ale rónież duży starodzrew. A takie nadgryzione drzewo może być niebezpieczne dla człowieka – informowało Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego, które jest właścicielem obiektu.

Aby zapobiec dalszej degradacji drzew podjęto działania, które mają zapobiec działalności bobrów, ale jednocześnie chroniąc zwierzęta.

– Stworzyliśmy pierwszy etap ekosystemu bioróżnorodności z bobrami na terenie zespołu dworsko-parkowego nr rejestru zabytków A-726 w Klicach na ziemi ciechanowskiej.
Ratujemy zabytkowe drzewa- jesiony i graby w parku klickim przed sympatycznymi i pracowitymi gryzoniami. Pomniki przyrody zostały otoczone podwójną siatką ocynkowaną o wysokości 1,5. W parku podworskim mieszkają chronione ptaki, płazy i małe gady. Wokół krąży wiele owadów i rosną chronione rośliny i grzyby. Dobre miejsce dla natury.
Zadanie zostało wykonane dzięki NIW-PROO5 Doraźna Pomoc – informuje Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego.

Bóbr europejski jest gatunkiem podlegającym ochronie prawnej. To największy gryzoń w Europie i jeden z największych na świecie. Może ważyć ponad trzydzieści kilogramów, a ciało wraz z silnym ogonem może osiągnąć ponad metr długości.

 

 

fot. archiwum CC i fb/Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego

Bobry dewastują zabytkowy park w Klicach

 

 

Znajdź nas na FB

Reklamy
baner-lipiec
previous arrow
next arrow
baner-lipiec
pansim 1050 xz 320 NA STRONE INTERNETOWĄ    TC 1200x300p
1050x320px_GrillKaczka_
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Konstrukcje Stalowe
Strony Internetowe Ciechanów