W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyła się VII edycja Kursu Działań Rozpoznawczych. W dziewięciodniowym kursie wzięli udział żołnierze Brygad OT, wojsk operacyjnych oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Od 9 do 17 grudnia br. w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej realizowana była VII edycja Kursu Działań Rozpoznawczych. To cykliczne szkolenie odbywające się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie.

Program Kursu podzielony był na dwa moduły: teoretyczny, podczas którego doświadczeni instruktorzy przekazywali żołnierzom wiedzę m.in. nt. konfigurowania sprzętu i wyposażenia indywidualnego, specyfiki prowadzenia działań rozpoznawczych – w tym planowania, pracy z dokumentacją rozkazodawczą, technikami poruszania się w terenie, kamuflażu oraz wykonywania marszu w warunkach dzienno-nocnych.

Po zdobyciu zaplecza merytorycznego kursanci przeszli do modułu praktycznego. Obejmował on 5 – dniowe bytowanie w terenie przygodnym na terenie Leśnictwa Orło. Żołnierze doskonalili tam umiejętności pozyskiwania informacji oraz właściwego sposobu ich wykorzystania – czyli to wszystko, co jest kluczem do sukcesu na współczesnym polu walki.

Na kursie była mocno zintensyfikowana praca na totalnym zmęczeniu, na skupieniu, działaniu zespołowym, wszyscy byliśmy podporządkowani jednym regułom, pracowaliśmy w „buddy teamach”, które się wzajemnie wspierały. Na nowo zdefiniowałem pojęcie myślenia o wojsku. Na kursie były bardzo mocno obniżone warunki komfortu i odpoczynku, natomiast pokazały nam w pewnym stopniu realia wojny w Ukrainie i to, że warto się szkolić. – powiedział żołnierz 18 SBOT, na co dzień pracownik korporacji zajmujący się szeroko pojętym bezpieczeństwem

Plan KDRu ułożony był w taki sposób, aby żołnierze podczas kilkudniowego bytowania poczuli się jak w realnym teatrze działań i jak najlepiej poznali specyfikę operacji na terenie czasowo opanowanym przez przeciwnika. Jednym z głównych zadań szkolonych było założenie i praca w bazie rozpoznawczej – z finalnym zadaniem zniszczenia pozorowanych pododdziałów wojsk, w które wcielili się pozoranci.

Zabezpieczenie inżynieryjne, realizowanie procedur na wypadek wykrycia bazy, prowadzenie obserwacji przez całą dobę, przenikanie w ugrupowanie przeciwnika – to tylko część zadań, jakie realizowali żołnierze. Tworząc z kadrą instruktorską kolejne edycje kursów staramy się na bieżąco wykorzystywać wnioski płynące zza wschodniej granicy. Dynamiczna sytuacja geopolityczna ukierunkowuje nas na konkretne rozwiązania podczas planowania i przeprowadzania tego typu szkolenia. – spuentował kpt. Bartosz Wileński, kierownik Kursu

 

Podczas szkolenia doskonalono pracę zarówno na etatowym sprzęcie (GROT, UKM, granatnik RPG-7W, lunety obserwacyjne, noktowizja), jak i coraz częściej wykorzystywanych przez Terytorialsów – zestawach konwersyjnych z amunicją barwiącą UTM do ćwiczenia realnych trafień Force-on-Force.

W VII edycji KDRu uczestniczyło ponad 40 żołnierzy z ośmiu Brygad OT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, kompanii rozpoznawczej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i 18 batalionu rozpoznawczego. Po raz pierwszy w kursie uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. W trakcie realizacji zadań, dzięki wsparciu merytorycznym oficera Zespołu Działań Cyberprzestrzennych (ZDC) DWOT, żołnierze mieli możliwość zapoznać się z aplikacją wspomagania pola walki – ATAK.

 

źródło: 5MBOT                                                                                                                                                                                                                       

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska