W piątek (17.11) rozpoczęły się w kraju największe w tym roku powołania do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło ponad 140 nowych ochotników, którzy przejdą szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

Wśród ponad 140 ochotników, którzy w piątkowy poranek przekroczyli bramę ciechanowskich koszar, blisko 90-ciu z nich to osoby bez przeszkolenia wojskowego. Przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych niezbędnych do przetrwania na współczesnym polu walki. Ochotnicy nauczą się, m.in. strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz ratownictwa medycznego. Z kolei ponad 50-ciu nowych ochotników, to rezerwiści – szeregowi, podoficerowie, którzy wrócili do szyku Wojska Polskiego często po długoletniej przerwie. Oni przejdą 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze.

Rekruci do służby w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pochodzą z całego północnego Mazowsza. Wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne wykształcenie i pasje. Tym razem w szeregach 5MBOT znalazł się m.in. reprezentant Polski w żeglarstwie, mistrzyni Europy juniorów w karate kyokushin, grafik komputerowy, product manager, dziennikarz, mechanik lotniczy, logistyk i stolarz.

Do 2 grudnia – dnia, w którym złożą uroczystą przysięgę – będą szkolić się pod okiem doświadczonych instruktorów z kompanii szkolnej, która znajduje się w Ciechanowie. Po przysiędze nowi żołnierze-ochotnicy rozpoczną służbę na wyznaczonych stanowiskach w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Ostatnie powołanie do 5 MBOT zaplanowane jest na 15 grudnia – jego zasadnicza część odbędzie się w ramach projektu „Ferie z WOT” podczas zimowych ferii w województwie Mazowieckim.

***
JUŻ TERAZ TRWA NABÓR NA KOLEJNE SZKOLENIA!
Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wojsku mogą skorzystać z pomocy mobilnych rekruterów 5 MBOT (kontakty dostępne są na stronie:https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złożyć wniosek o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

 

źródło:5.MBOT

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
Czas-Ciechanowa_Mazowsze2
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska