Radni Rady Powiatu Przasnyskiego ze Starostą Przasnyskim na czele poparli inicjatywę Miasta Przasnysz i zagłosowali za udzieleniem pomocy finansowej na budowę Miejsca Pamięci Pomordowanych Żołnierzy ZWZ AK w wysokości 100 tys. złotych. Pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Przasnyskiego w 2022 roku.

Krzysztof Bieńkowski podczas swojego wieloletniego zaangażowania w samorządzie upamiętniał tragiczne dzieje członków ruchu oporu zamordowanych przez niemieckiego okupanta w sąsiedztwie przasnyskiego rynku, gdzie w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą nazistowskiej zbrodni stanie nowy pomnik. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego, na wniosek Starosty, podjęto uchwałę dotyczącą udzielenia Miastu Przasnysz pomocy finansowej na budowę miejsca pamięci.

W połowie 1942 roku – w wyniku zdrady – Niemcy przeprowadzili liczne aresztowania członków ZWZ-AK na całym niemalże Północnym Mazowszu. Aresztowania objęły również obwód przasnyski. Wielu spośród aresztowanych skazano na karę śmierci przez powieszenie. Egzekucje odbywały się tego samego grudniowego dnia w wielu mazowieckich miastach, także w Przasnyszu.

17 grudnia 1942 roku z rąk hitlerowców stracono tu pięcioro przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK. Do obserwacji ostatnich chwil polskich patriotów zmuszeni zostali mieszkańcy Przasnysza i okolic: starcy, kobiety i dzieci. Na rynek zapędzono także sołtysów z okolicznych wsi.

W czasach powojennych na pamiątkę tamtych wydarzeń w miejscu zbrodni ustawiono pomnik, przy którym co roku składano wieńce i zapalano znicze. Choć pamięć o martyrologii Polaków nie uległa zatarciu, obelisk znajdował się na prywatnym gruncie, a jego stan stale się pogarszał, dlatego samorząd miejski podjął starania o uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, ustanowienie Miejsca Pamięci oraz wybudowanie nowego pomnika. Przestrzeń wokół niego tworzyć będzie mural z postaciami pomordowanych żołnierzy. Projekt powstał przy współpracy rodzin ofiar tamtych wydarzeń, a zgodę wykonanie prac wyraził Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

Źródło: Powiat Przasnyski

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska