Miejska spółka Elektrociepłownia Ciechanów zrealizuje kolejną inwestycję, która umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej z OZE na potrzeby własne i miasta. 10 grudnia podpisano umowę z wykonawcą zadania. Farma fotowoltaiczna o mocy ok. 1 MWp powstanie na działce przy ul. Tysiąclecia. Koszt jej budowy to 2,2 mln zł. Spółka aplikuje o dofinansowanie połowy nakładów ze środków europejskich w ramach KPO.

10 grudnia Elektrociepłownia Ciechanów podpisała umowę z firmą UNIMOT ENERGIA i GAZ sp. z o.o. na budowę farmy fotowoltaicznej. Inwestycja w OZE jest częścią funkcjonowania Ciechanowskiego Klastra Energii, który powstał w 2023 r. Utworzyła go Gmina Miejska Ciechanów i miejska spółka ciepłownicza w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego miasta oraz efektywnej dystrybucji lokalnie produkowanej energii. Klaster ma także przyczyniać się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w mieście.

Farma fotowoltaiczna o mocy 984,6 kWp powstanie do połowy 2025 r. na działce sąsiadującej z siedzibą spółki. Do przemiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną wykorzystane zostaną moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne o mocy 450 W każdy. Panele będą posadowione na gruncie na tzw. stołach wykonanych w konstrukcji stalowej w układzie dwurzędowym wschód-zachód.

– Powstanie miejskiej farmy fotowoltaicznej w Ciechanowie to kolejny krok w kierunku samowystarczalności energetycznej. Dzięki niej w ciągu dnia potrzeby miejskich obiektów na energię elektryczną będą pokrywane z funkcjonowania paneli. Natomiast wieczorem, nocą oraz zimą energia elektryczna m.in. do oświetlenia ulicznego będzie wytwarzana w już funkcjonującej elektrociepłowni na biomasę – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi OZE, klastry energii mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. Upusty w ramach klastra mogą wynieść do 25% wysokości opłat dystrybucyjnych.

– Wielkość rabatu uzależniona jest od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii. Montaż paneli z mocą inwerterów ok. 900 kW umożliwi bilansowanie potrzeb na energię elektryczną dla obiektów miasta oraz spółki z OZE przy jednoczesnym zminimalizowaniu wykorzystania paliw – podkreśla Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska.

Wartość inwestycji to 2 275 522 zł brutto. Spółka ubiega się o pozyskanie 50% środków w formie dotacji. Już złożyła już wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska o dofinansowanie zadania w ramach KPO „Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne”. Wniosek pomyślnie przeszedł ocenę formalną i jest aktualnie w dalszym procedowaniu.

 

źródło:UM

fot. pixaby

Reklama
Tesali
1050x320
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1050x320
Tesali
Baner_czas ciechanowa
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska