„Dobry wzrok Mazowszan” to nowy program samorządu województwa skierowany do mieszkańców Mazowsza. Za darmo i bez skierowania od lekarza będzie można zbadać sobie wzrok. Po Płocku, czas na Ciechanów i Bodzanów – miasta z północnego Mazowsza, w których w marcu odbywają się pilotażowe badania wzroku. Inicjatorem akcji jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.


Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Mimo postępów w medycynie i samej okulistyce, wciąż wiele schorzeń jest nieuleczalnych i prowadzi do utraty widzenia, a w efekcie do niepełnosprawności. Jednak jeśli będziemy się badać regularnie, mamy dużą szansę wykryć choroby oczu na wczesnym etapie, i wiele z nich wyleczyć albo chociaż powstrzymać ich rozwój. Należą do nich m.in. jaskra, retinopatia cukrzycowa, czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej.

Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu. Niestety polskie społeczeństwo od lat cierpi z powodu słabego dostępu do opieki lekarskiej, także do specjalistów z poradni okulistycznych. Według danych NFZ z 2019 roku* województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych – tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.

Wyjazdowe badania wzroku, które organizuje samorząd województwa mazowieckiego, pomogą mieszkańcom regionu, którzy mają utrudniony dostęp do opieki okulistycznej. Docelowo obejmą one całe Mazowsze. Nadzór nad badaniami będzie miał zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie.
Badania pilotażowe odbyły się już w Żyrardowie i Płocku. Teraz czas na Ciechanów. W niedzielę, 17 marca, w godzinach 9-17:00, pacjenci będą mogli się przebadać w Ciechanowskim Centrum Rehabilitacji SSW w Ciechanowie, przy ul. Okrzei 8.

Aby wziąć udział w badaniach nie jest potrzebne skierowanie, nie trzeba także wcześniej się umawiać.
Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały u nas zaburzenia soczewki. Dolegliwości te objęły 38 tys. pacjentów. Znacznie mniej osób chorowało na zaburzenia spojówek – 8 tys. czy zaburzenia powiek, narządu łzawego i oczodołu – 7 tys. pacjentów. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń.

Z myślą o osobach zagrożonych utratą widzenia, szukających pomocy dla siebie lub swoich bliskich utworzona została infolinia. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602 63 44 00. Infolinia czynna jest w poniedziałki w godz. 16–21.00 i piątki w godz. 8–13.00. Za jej prowadzenie odpowiada partner projektu, Retina AMD Polska. Retina jest stowarzyszeniem, którego misją jest ochrona Polaków przed utratą wzroku. Od 25 lat gromadzi i upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej – przyczynach chorób, ich przebiegu oraz możliwości leczenia i rehabilitacji.

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska