Już dziś na Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie zjada się rycerze. Ich powrót nie jest przypadkowy, bowiem odbędzie się tam próba pobicia Rekordu Polski i Rekordu Guinnessa w ilości ludzi przebranych za rycerzy.
Jednak aby rekord został uznany, w próbie musi wziąć udział przynajmniej 250 osób w kompletnym stroju rycerza. Taki wymóg oznacza, że każdy rycerz musi mieć przy sobie miecz, tarczę, hełm, całą zbroję lub jej elementy – informuje Alicja Gąsiorowska
Wydarzeniu będzie towarzyszyć szereg atrakcji – „rycerskie” zabawy i konkursy, bicie monet a także nabór do bractwa Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej.
Zwieńczeniem Rekordu Polski i Rekordu Guinnessa w ilości ludzi przebranych za rycerzy będzie salwa armatnia. Początek wydarzenia o godzinie 16.00.
Organizatorem dzisiejszej imprezy jest Społeczny Komitet Organizacyjny Imprezy VIII Ciechanów wrzuć na luz i jeszcze plus pod przewodnictwem Alicji Gąsiorowskiej w partnerstwie z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej.
Dzisiejsza impreza będzie miała swój ciąg dalszy 8 czerwca. Będzie to już ósma edycja ciechanowskiego “Wrzuć na luz i jeszcze plus”. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 17:00. Wtedy to barwny korowód przebierańców „Na dworze królewskim” ( start- Farska Góra) poprowadzą rycerze, biorący wcześniej udział w Rekordzie. Po przejściu pasażem wzdłuż ul. Warszawskiej nastąpi uroczyste odsłonięcie Pomnika Pierwszego Ciechanowskiego Rycerzyka, który od tej pory będzie strzegł ciechanowskiego zamku i zapoczątkuje tzw. trakt rycerski. Autorem rzeźby jest Marek Zalewski, inicjatorką projektu „Ciechanów miastem rycerzy” Alicja Gąsiorowska zaś Fundatorami Pomnika Ciechanowskiego Rycerzyka jest : Stowarzyszenie „Wrzuć Na Luz”.
Impreza , jak co roku, związana jest z zakończeniem roku szkolnego i powitaniem wakacji. Będą animacje prowadzone przez Artystyczne Centrum Rozrywki Rodzinnej, cyrkowców, szczudlarzy i kuglarzy, zabawy i konkursy, repryza rycerska, wesołe miasteczko, koncerty zespołów wokalno-instrumentalnych: DX, Fact i Atut, tańce integracyjne, malowanie twarzy, zabawy przy muzyce, występy kataryniarza, nabór do grup sportowych i rekonstrukcyjnych, walki rycerskie oraz teatr ognia Maori.
Ta społeczna inicjatywa pod nazwą „Ciechanów miastem rycerzy” zakłada pojawianie się (na stałe) następnych rycerzy w innych strategicznych punktach Grodu nad Łydynią. Zgłaszają się pierwsi przedsiębiorcy, osoby prywatne i instytucje, które zamierzają ufundować rzeźbę rycerzyka w pobliżu swojej siedziby. Jeśli to wszystko się powiedzie wówczas Ciechanów od 2018 roku czyli w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości stanie się Miastem Rycerzy, Miastem Rekordów i Miastem Ciekawych Inicjatyw Społecznych.

Mil.