Ruszyła kolejna odsłona kampanii promującej picie wody z kranu oraz nakłaniającej do ograniczania zużycia plastiku. Na terenie Ciechanowa pojawiły się plakaty z wizerunkiem sportowców: Joanny Jóźwik i Szymona Kołeckiego, którzy zachęcają do picia „Ciechanowskiej Kranówki”. To kontynuacja proekologicznych działań ratusza trwających od czerwca w przestrzeni miejskiej oraz w szkołach.
Miasto podejmuje kolejne działania, których celem jest ograniczenie zużycia plastiku oraz zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. W promocję „Ciechanowskiej Kranówki” włączyło się dwoje znanych sportowców. Plakaty z ich wizerunkiem pojawiły się w przestrzeni miejskiej na wiatach przystankowych.
Joanna Jóźwik jest lekkoatletką biegająca na krótkich dystansach. To piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i brązowa medalistka mistrzostw Europy z Zurychu. Tej jesieni przeprowadziła się do Ciechanowa, gdzie kontynuuje swoje przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, korzystając m.in. z nowej infrastruktury sportowej wybudowanej w mieście.
Szymon Kołecki jest mieszkającym w Ciechanowie sztangistą, zdobywcą srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 oraz złotego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008, 4-krotnym medalistą mistrzostw świata, 6-krotnym medalistą mistrzostw Europy. Od 2016 jest zawodnikiem MMA.
Do promocji „Ciechanowskiej Kranówki” przyłączają się też przedstawiciele lokalnego biznesu. Już niebawem w Centrum Handlowym Mrówka zainstalowane będą specjalne urządzenia do dystrybucji wody. Takie same, jakie miasto zamontowało na początku roku szkolnego we wszystkich 6 miejskich szkołach. Dyspensery do wody z kranu dodatkowo zliczają wszystkie niewykorzystane plastikowe butelki. We wrześniu z inicjatywy ratusza blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku o dostosowanej do ich potrzeb pojemności. Czystość i zdatność wody do spożycia w szkołach została w każdej placówce zbadana przez sanepid.
Pierwsze działania proekologiczne zostały wdrożone w ratuszu przed wakacjami. Z Urzędu Miasta zniknęły plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W ratuszu nie ma już plastikowych dyspenserów na wodę. Podobne rozwiązania, nakierowane na redukcję plastiku i promowanie ciechanowskiej wody z kranu są sukcesywnie wprowadzane także w jednostkach podległych miastu.
W okresie wakacyjnym Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie Sp. z o. o. w różnych punktach miasta udostępniał kranówkę z mobilnego saturatora. Wszystkie miejsca, gdzie woda była udostępniana do picia były badane przez służby sanitarne. „Ciechanowskiej Kranówki” z gazem można było się napić m.in. na kąpielisku „Krubin”, na basenie odkrytym i w centrum miasta.
Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Obie Stacje Uzdatniania Wody wyposażono w nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody. Jej oczyszczanie w ten sposób pozwala na utrzymanie mikrobiologicznej czystości. Nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w mieście wydobywana jest ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska Kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez.
Rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczać odpady. Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana. Litr wody butelkowanej w sklepie to koszt około 1 zł 50 gr, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

źródło:UM Ciechanów

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider