Ruszyła kolejna odsłona kampanii promującej picie wody z kranu oraz nakłaniającej do ograniczania zużycia plastiku. Na terenie Ciechanowa pojawiły się plakaty z wizerunkiem sportowców: Joanny Jóźwik i Szymona Kołeckiego, którzy zachęcają do picia „Ciechanowskiej Kranówki”. To kontynuacja proekologicznych działań ratusza trwających od czerwca w przestrzeni miejskiej oraz w szkołach.
Miasto podejmuje kolejne działania, których celem jest ograniczenie zużycia plastiku oraz zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. W promocję „Ciechanowskiej Kranówki” włączyło się dwoje znanych sportowców. Plakaty z ich wizerunkiem pojawiły się w przestrzeni miejskiej na wiatach przystankowych.
Joanna Jóźwik jest lekkoatletką biegająca na krótkich dystansach. To piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i brązowa medalistka mistrzostw Europy z Zurychu. Tej jesieni przeprowadziła się do Ciechanowa, gdzie kontynuuje swoje przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, korzystając m.in. z nowej infrastruktury sportowej wybudowanej w mieście.
Szymon Kołecki jest mieszkającym w Ciechanowie sztangistą, zdobywcą srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 oraz złotego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008, 4-krotnym medalistą mistrzostw świata, 6-krotnym medalistą mistrzostw Europy. Od 2016 jest zawodnikiem MMA.
Do promocji „Ciechanowskiej Kranówki” przyłączają się też przedstawiciele lokalnego biznesu. Już niebawem w Centrum Handlowym Mrówka zainstalowane będą specjalne urządzenia do dystrybucji wody. Takie same, jakie miasto zamontowało na początku roku szkolnego we wszystkich 6 miejskich szkołach. Dyspensery do wody z kranu dodatkowo zliczają wszystkie niewykorzystane plastikowe butelki. We wrześniu z inicjatywy ratusza blisko 4 tys. uczniów otrzymało bidony wielokrotnego użytku o dostosowanej do ich potrzeb pojemności. Czystość i zdatność wody do spożycia w szkołach została w każdej placówce zbadana przez sanepid.
Pierwsze działania proekologiczne zostały wdrożone w ratuszu przed wakacjami. Z Urzędu Miasta zniknęły plastikowe, jednorazowe butelki na wodę oraz plastikowe kubki. W ratuszu nie ma już plastikowych dyspenserów na wodę. Podobne rozwiązania, nakierowane na redukcję plastiku i promowanie ciechanowskiej wody z kranu są sukcesywnie wprowadzane także w jednostkach podległych miastu.
W okresie wakacyjnym Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie Sp. z o. o. w różnych punktach miasta udostępniał kranówkę z mobilnego saturatora. Wszystkie miejsca, gdzie woda była udostępniana do picia były badane przez służby sanitarne. „Ciechanowskiej Kranówki” z gazem można było się napić m.in. na kąpielisku „Krubin”, na basenie odkrytym i w centrum miasta.
Ciechanów posiada jeden z najlepszych systemów dezynfekcji wody w Polsce, przy użyciu promieni UV. Obie Stacje Uzdatniania Wody wyposażono w nowoczesne lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody. Jej oczyszczanie w ten sposób pozwala na utrzymanie mikrobiologicznej czystości. Nie ma konieczności dodawania środków chemicznych w celu jej uzdatniania. Woda w mieście wydobywana jest ze studni głębinowych i jest uzdatniana tylko w naturalny sposób w celu wytrącenia żelaza i manganu w filtrach żwirowych. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Ciechanowska Kranówka posiada minerały, w tym biopierwiastki, takie jak wapń i magnez.
Rezygnacja z wody butelkowanej pomaga chronić środowisko i ograniczać odpady. Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana. Litr wody butelkowanej w sklepie to koszt około 1 zł 50 gr, natomiast 1 m3 wody (czyli ok 1000 litrów) dostarczonej siecią wodociągową kosztuje 3,2 zł.

źródło:UM Ciechanów

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska