Będą bronić niepodległości i granic, a w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. W niedzielę, 27 sierpnia br. na terenie Rodzinnego Parku Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie odbyła się piąta w tym roku przysięga żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 60 ochotników z Północnego Mazowsza. Dla najmłodszych żołnierzy mazowieckiej „piątki” to dzień zwieńczający trud szkolenia i potwierdzający zobowiązanie wobec Ojczyzny. Przekroczyli bramę koszar jednostki w Ciechanowie, żeby przejść wojskowe przeszkolenie i stanąć ramię w ramię z ochotnikami Wojsk Obrony Terytorialnej, których liczebność przekroczyła 37tyś. żołnierzy.


Wśród składających przysięgę, oprócz uczniów, studentów i nauczycieli był również ratownik WOPR, pielęgniarka, informatyk, leśnik, przedstawiciel handlowy i programista maszyn. Rekruci zdecydowali się na „Wakacje z WOT” – szkolenie podstawowe terminem dostosowane do letniej przerwy w nauce.


Podczas uroczystości list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do nowo zaprzysiężonych odczytała Pani poseł Anna Cicholska.

Sześciu żołnierzy z powiatu ciechanowskiego, mławskiego i siedleckiego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w dotychczasowym szkoleniu otrzymało z rąk Dowódcy 5MBOT listy gratulacyjne, a ich najbliżsi podziękowania i gratulacje. Na zakończenie uroczystości, w asyście kompanii honorowej 5 MBOT odbyła się defilada pododdziałów.


W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyły rodziny, goście oraz przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (min. jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

Powiat Ciechanowski w wydarzeniu reprezentował Starosta Powiatu Ciechanowskiego Jan Andrzej Kaluszkieiwcz  oraz Wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego Marek Marcinkowski. 

 

 

 

 

 

 

 

źródło:5MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska