Terytorialsi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od wielu lat otaczają opieką kombatantów z północnego Mazowsza – bohaterów podziemia niepodległościowego, żołnierzy Armii Krajowej. Jedna z nich – por. Zofia Wangrat – obchodziła kilka dni temu jubileusz setnych urodzin. Wśród licznych gości przybyłych do solenizantki była również delegacja Mazowieckiej Piątki.


Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oprócz wielu obowiązków związanych ze służbą i podnoszeniem swoich umiejętności, znajdują również czas dla kombatantów, żołnierzy AK – bohaterów ziemi północnego Mazowsza. Każdego roku jest ich coraz mniej, dlatego każda okazja do spotkań z nimi jest cennym doświadczeniem, lekcją historii i człowieczeństwa.

W ubiegłym tygodniu por. Zofia Wangrat, pseudonim „Baśka” obchodziła jubileusz 100. urodzin. Uroczystość zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie – w mieście, w którym mieszka Pani Porucznik. W wydarzeniu tym uczestniczyli nie tylko rodzina i przyjaciele, ale również uczniowie, przedstawiciele lokalnych władz oraz delegacja 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na czele z Zastępcą Dowódcy Brygady – ppłk. Grzegorzem Podolszańskim oraz Dowódcą 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach – ppłk. Pawłem Kraczkowskim. Wszyscy zaproszeni goście stworzyli dla Pani Zofii wyjątkową atmosferę pełną ciepła i serdeczności – nie zabrakło upominków, odśpiewanych „200 LAT”, pięknych bukietów i tortu z którym przybyli żołnierze Mazowieckiej Piątki.

Pani Zofia WANGRAT, ps. „BAŚKA, urodzona w 1924 roku, to zasłużona oficer, niezwykle ceniona przez lokalną społeczność. W trakcie II wojny światowej pełniła służbę jako łączniczka i sanitariuszka w ramach Wojskowej Służby Kobiet, kolporterka prasy podziemnej, działaczka NSZZ „Solidarność” oraz członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez lata swojej służby wykazywała się niezwykłą odwagą i poświęceniem, a jej nieustanne zaangażowanie w sprawy społeczne zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek. Po wojnie por. Zofia Wangrat aktywnie uczestniczyła w działaniach ruchu oporu oraz w walce o prawa i godność ludzi.

źródło:  5 MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska