Obrona przed atakiem, ciosy proste, zdystansowanie, pady – to niektóre elementy, których nauczyli się Terytorialsi podczas szkolenia z walki wręcz z instruktorami projektu „Wojownik Niezłomny”. Zajęcia prowadzone były na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

W piątek 4 sierpnia br. odbyło się szkolenie w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, w którym Terytorialsi doskonalili walkę wręcz pod okiem Mobilnych Zespołów Instruktorskich WOT projektu „Wojownik Niezłomny”. To projekt zrzeszający żołnierzy WOT – utytułowanych sportowców specjalizujących się w różnych dyscyplinach sportów walki, w tym medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski.


Walka wręcz jest ważnym aspektem wyszkolenia żołnierza. Zwiększa pewność siebie, wzmacnia kondycję fizyczną, ale przede wszystkim uczy samoobrony, kontroli nad emocjami i analizy swojego działania w sytuacjach zagrożenia.

 
Na naukę praktycznych umiejętności z podstaw obrony i walki instruktorzy projektu „Wojownik Niezłomny” poświęcili większość czasu. Terytorialsi ćwiczyli kopnięcia niskie, ciosy proste, a także ukemi waza – czyli bezpieczne sposoby upadania, które prawidłowo wykonane zapobiegają kontuzjom i chronią ćwiczących w czasie upadków przy wykonywaniu technik.

 
Terytorialsi podczas piątkowego szkolenia uczyli się jak postępować w sytuacji zagrożenia ich życia lub zdrowia w niezliczonych sytuacjach, które mogą ich spotkać podczas służby, a także w życiu codziennym. Instruktorzy szczególną uwagę zwracali na zachowanie odpowiedniego dystansu z potencjalnym napastnikiem. Żołnierze poznali chwyty i techniki obrony przed atakiem niebezpiecznym narzędziem czy zaborem broni. Dla podniesienia realizmu prowadzonych zajęć, Terytorialsi ćwiczyli z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, imitujących niebezpieczne przedmioty, tj. nóż, broń, saperka.

 
O tym jak ważne są tego typu szkolenia przekonał się żołnierz 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych na terenie obiektu PGE Narodowy, udaremnił atak niebezpiecznej osoby posługującej się nożem. Podjął pościg, obezwładnił sprawcę i przekazał wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom Policji. Błyskawiczna interwencja pozwoliła zapobiec utracie zdrowia, a nawet życia innych osób licznie przebywających w tym czasie w otoczeniu sprawcy.
– Każdy element wyszkolenia żołnierza Wojska Polskiego jest istotny. Trenuj tak, jakbyś walczył i jesteś tak dobry, jak twój ostatni trening. – spuentował st.szer. Maciej Górski, koordynator projektu „Wojownik Niezłomny”, instruktor kickboxingu, krav maga.

 

Projekt „Wojownik Niezłomny” uruchomiony został w czerwcu 2020 roku. Nazwa projektu nawiązuje do powojennych organizacji niepodległościowych skupiających w swoich szeregach polskich bohaterów – wojowników niezłomnej walki o niepodległość. To żołnierze polskiego podziemia, z którymi identyfikują się żołnierze WOT i wobec nich mają wielki dług wdzięczności.
Ideą przedsięwzięcia jest rozpropagowanie i zachęcenie do rozwijania zamiłowania do sztuk walki wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a także ich rozwój psychofizyczny. Mobilne Zespoły Instruktorskie WOT, które szkolą Terytorialsów powstały w oparciu o wyselekcjonowanych trenerów i instruktorów. Projekt zrzesza ponad 100 zawodników i ok. 15 trenerów m.in. systemu krav maga, kickboxing, karate, boks, judo i muay thai. Pomysłodawcą projektu jest specjalista WWFiS DWOT, ppłk Marek Grobel.

źródło:MBOT

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska