Zakładanie bazy stałej, wykonywanie zasadzki planowej, bytowanie, prowadzenie obserwacji czy rozpoznanie kierunku i obiektów to tylko kilka zagadnień, które ćwiczyli żołnierze 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa podczas szkolenia jakie odbywało się w gminie Małkinia Górna.

 

Terytorialsi z Komorowa, których stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) jest powiat pułtuski, ostrowski, ostrołęcki oraz wyszkowski w minionym tygodniu szkolili się w zalesionych terenach gminy Małkinia Górna. Przez 6 dni żołnierze doskonalili umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych, m.in. trenowali zakładanie bazy, wykonywanie zasadzki planowej, bytowanie, prowadzenie obserwacji, rozpoznanie kierunku i obiektów, organizacja skrytek, depozytów oraz punktów kontaktowych. Dzięki temu, że na czas szkolenia ich domem stał się teren szkolenia, zajęcia mogły być prowadzone zarówno w dzień jak i w nocy, a także w systemie dobowym. Po raz pierwszy również wykorzystano nowoczesne zestawy konwersyjne UTM, w które 5 Mazowiecka Brygada OT została niedawno wyposażona.
Szkolenia w SRO są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych. Szkolenia poza ośrodkami wojskowymi już na stałe wpisały się w program szkoleń prowadzonych w Wojskach Obrony Terytorialnej i żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT coraz częściej prowadzą zajęcia na terenie gmin z których pochodzą żołnierze.

Aneta SZCZEPANIAK

fot:st.kpr. T. Lendo

Znajdź nas na FB

Reklama
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
Reklama Ciechanów
reklama-graw-graf
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
reklama-net
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska