Rozmowa z Janem Andrzejem Kaluszkiewiczem, Starostą Ciechanowskim

Panie Starosto mieszkańcy nie mogą doczekać się remontu ulicy Leśnej. Na jakim etapie jest obecnie inwestycja?

Ulica Leśna to „droga przez mękę” nie tylko mieszkańców, ale również władz powiatowych. Od wygaśnięcia promesy, po nieuzgodnione do końca projekty, do oferty, która zbiła nas z nóg. Mogę nadmienić, że w pierwszym przetargu jedna z firm zaproponowała nam wykonanie około 1km drogi za 9,5 miliona . Wychodziło , że 100 metrów Leśnej będzie kosztować 1 milion złotych. Przez grzeczność nie wymienię nazwy firmy. Nie mogliśmy przyjąć tych warunków. Jednak II przetarg był trudny i prawie równie kosztowny. Po wielu perturbacjach okazało się jednak, że stać nas na budowę I etapu, najtrudniejszego, bo jeszcze w infrastrukturze miejskiej. Planujemy wykonanie w 2024 roku.

Po wielu trudnościach ruszyła m.in. budowa Powiatowego Centrum Opieki Wytchnieniowej w Ciechanowie.

 Tu musieliśmy się gimnastykować w sferze projektu. Okazało się, że został zmieniony, a dotacja cofnięta. Musieliśmy do 15 marca przygotować taki projekt na który przyznano nam ponownie dotację w wysokości 3 235 999 złotych, wkład własny 1 772 212 zł. Budowa ruszyła i planujemy jej ukończenie w grudniu 2024 roku. Inwestycja bardzo potrzebna powiatowi w obszarze zdrowia i opieki społecznej. Planowana na 20 miejsc dla chorych, zarówno w pieczy dziennej, jak i wielodniowej. Obiekt budowany dla potrzeb opiekujących się chorymi w rodzinie, najbliższymi, wymagającymi opieki przez 24 godziny na dobę. To bardzo wyczerpujące. Tym opiekunom należy się odpoczynek, chwila wytchnienia. Dom budowany jest m. in. dla ich potrzeb. Oddając swojego podopiecznego do tej placówki w ręce doświadczonego personelu, mogą poświęcić kilka dni dla siebie, wyjeżdżając na urlop lub zająć się własnym zdrowiem. Stąd nazwa tego domu ( nie wiem czy szczęśliwa), Centrum Wytchnieniowe.

A co z budową Centrum Administracyjnego?

Udało się nam zamienić funkcjami przy budowie Centrum z Urzędem Marszałkowskim. Teraz Urząd Marszałkowski jest prowadzącym inwestorem. My mamy nadal 15,75% udziału w budowie. Myślę, że pierwotna rola powiatu, jako prowadzącego inwestycję była pomyślana na wyrost i była przejawem pewnej megalomanii. Skończyło się tak, jak się skończyło. Do dziś nie znamy konkretów. Pytanie, dlaczego budowa została przerwana w połowie 2022 roku pozostaje bez odpowiedzi. Budynek półtora roku stoi prawie nietknięty i generuje wysokie koszty. A miała to być decyzja „dla dobra społecznego”. Według moich informacji ma niebawem być wyłoniony w przetargu wykonawca. Podobno jednym z oferentów jest „Budimex”… Zobaczymy jak to wyjdzie. My jesteśmy gotowi jako współinwestor, ale koszt budowy wciąż rośnie.

 

Rozmawiała Milena Bonisławska

Cała rozmowa w wpaierowym wydaniu Czasu Ciechanowa 

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska