W czwartek, 13 kwietnia w miejscowości Szyszki, odbyły się uroczystości z okazji 72. rocznicy śmierci Żołnierzy Niezłomnych i bohaterów północnego Mazowsza sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” i kaprala Bronisława Gniazdowskiego „Mazura”.

Przypomnimy, 13 kwietnia 2018 roku w miejscowości Szyszki gmina Gzy odsłonięto tablicę pamiątkową oraz krzyż ku czci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” oraz Bronisława Gniazdowskiego „Mazura”, bohaterskich Żołnierzy Wyklętych.

Tablica pamiątkowa oraz krzyż znalazły się w miejscu, gdzie  z rąk komunistów zginęli w obławie Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” oraz Bronisław Gniazdowski „Mazur”. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Decyzję o rozpoczęciu walki w podziemiu antykomunistycznym podjął, gdy dowiedział się o śmierci brata, Romana Dziemieszkiewicza „Żbika”, który zginął zamordowany przez sowieckich żołnierzy w październiku 1945 r. W latach 1947-1948 oddział „Roja” dokonał wielu udanych akcji zbrojnych przeciwko tzw. „utrwalaczom władzy ludowej”.

Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. podczas próby przedarcia się wraz z Bronisławem Gniazdowskim „Mazurem” przez obławę złożoną z setek funkcjonariuszy KBW, UB i MO w miejscowości Szyszki Włościańskie nieopodal Pułtuska na Mazowszu. W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie „Roja” Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 Pod pomnikiem  zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach udział wzięli m.in. Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, Krzysztof Dobrosielski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Anna Żebrowska, Przedstawiciele Piłsudczyków, Klubu Gazety Polskiej, Renata Wilga przedstawiciel ministra Macieja Wąsika, Jadwiga Płodziszewska ze Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia oraz wojsko.

Organizatorem uroczystości jest 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roja”

Mil.
Fot. fb/Starostwo Powiatowe w Ciechanowie

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska