ca 

W całej Polsce trwają przygotowania do obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy – również w przestrzeni wirtualnej – widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom”.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu “Niepodległa” na 100-lecie “Cudu nad Wisłą” zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach.

A jak Ciechanów będzie świętował to wydarzenie?  Okazuje się, że bardzo skromnie. Wydarzenia odbywające się w ramach obchodów będą  kameralne. 

15 sierpnia o godz. 10.00 pod pomnikiem przy ul. Armii Krajowej  zastępca prezydenta miasta Iwona Kowalczuk oraz przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Leszczyński złożą kwiaty. 

– W ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej o godz. 18.00 przed Krzywą Halą, gdzie mieści się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Lechem Wyszczelskim, autorem nowo wydanej książki „Ciechanów 1920” – informuje nas Wydział Kontaktów Społecznych Urzędu Miasta Ciechanów. 

 

Publikacja jest zapisem działań militarnych rozgrywających się na ziemi ciechanowskiej, w tym czterokrotnych walk o Ciechanów. Bitwy i potyczki toczone w tym rejonie w okresie 13-25 sierpnia 1920 r. są ważnym elementem wojny polsko-rosyjskiej.

– Moim zamiarem jest przedstawienie wkładu Ciechanowa, a także ziemi ciechanowskiej w zwycięską bitwę na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku, a tym samym wykazanie, że dokonania te nie są należycie doceniane przez historiografię – wyjaśnia autor.

Książka „Ciechanów 1920” ukaże się nakładem Wydawnictwa Bellona i poszerzy ofertę serii „Historyczne bitwy”. Kolekcja ukazuje się od 1980 r.

– Jednym z istotnych elementów zwycięskiej bitwy sprzed 100 lat były działania, które miały miejsce na ziemi ciechanowskiej. Wielu podkreśla, że mogły mieć one kluczowe znaczenie dla rezultatu wojny polsko-bolszewickiej, a tym samym dla uratowania Europy przed marszem rewolucji na zachód. Dlatego też postanowiliśmy uczcić okrągłą rocznicę bitwy w sposób wyjątkowy, wspierając i utrwalając historyczną pamięć w postaci książki z akcentem na ciechanowski wątek – mówi prezydent miasta Krzysztof Kosiński.

Należy jednak przypomnieć, iż 10 czerwca wieceprezydent Ciechanowa Iwona Kowalczuk z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy pamiątkową tablicę, którą głowa państwa przekazywała samorządom na terenie których odbywały się walki. I choć dla większości gmin i miast było to ogromne wyróżnienie o czym informowały na stronach internetowych czy portalach społecznościowych, ale nie dla Ciechanowa. Miasto nie pochwaliło się otrzymaniem tablicy.  I po dwóch miesiącach władze miasta nadal nie poinformowały oficjalnie mieszkańców gdzie zostanie ona umieszczona lub została wmurowana. 

Przypomnijmy, tablice pod nazwą  “Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, na terenie powiatu ciechanowskiego trafiły mi.in do Łopacina, Sarnowej Góry i Gąsocina. 

mil. 

 

Reklama
Tesali
PUZIM-TC-1000x300p
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PUZIM-TC-1000x300p
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
25 lat optyk.cdr
25 lat optyk.cdr
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska