Koniec października to czas, kiedy odwiedzamy nekropolie i porządkujemy groby naszych bliskich. Wracając myślami do wspomnień o zmarłych, niestety często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że w tym okresie może dochodzić na cmentarzach do większej liczby kradzieży.

Trwa czas przygotowań do obchodów Wszystkich Świętych i Zaduszek. Mazowieccy funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. Jednak w tym okresie, sami szczególnie musimy zadbać także o własne bezpieczeństwo.

Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Niepotrzebne będą duże sumy pieniędzy, karty bankomatowe i inne cenne przedmioty. Nigdy nie noś numeru PIN razem z kartą płatniczą. W czasie porządkowania i strojenia grobów nie pozostawiaj torebek czy saszetek bez opieki, bo okazja czyni złodzieja. Jeśli to możliwe zapewnij sobie towarzystwo innej osoby, która w chwili gdy np. będziesz musiał wyrzucić śmieci, przypilnuje rzeczy. Ponadto w sytuacji gdy musisz odebrać telefon, po zakończonej rozmowie schowaj go do wewnętrznej kieszeni kurtki, czy też w innym bezpiecznym miejscu. Nigdy nie odkładaj telefonu na nagrobek lub ławkę.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję. Często znamy, choćby z widzenia osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.

Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:

– jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
– torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
– wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,
– kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.

 

źródło: KWP w Radomiu

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska