Każdego roku w okresie wiosennym mamy do czynienia z powtarzającym się szkodliwym procederem wypalania traw. Jest to poważne zagrożenie nie tylko dla roślin, ale także dla zwierząt i ludzi. W znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczne m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ciechanowscy policjanci przypominają, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.


Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Należy pamiętać, że na wiosnę trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne. Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

W dniu 22 kwietnia strażacy z  terenu powiatu ciechanowksiego brali udział w akcji gaszenia trawy.  

– Dnia 22.04.2023 r. o godzinie 10:48 zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw przy drodze lokalnej tzw. „Dziadówka” w Glinojecku. Po dojechaniu na miejsce zastaliśmy pożar traw o powierzchni około 4 arów. Przy pomocy linii szybkiego natarcia i tłumic ugasiliśmy pożar, następnie wszystko dokładnie przelaliśmy wodą. Działania trwała koło 35 minut i brały w nich  udział : JRG Ciechanów, OSP KSRG Glinojeck, OSP KSRG Dziektarzewo oraz  OSP Szyjki  – relacjonują strażacy z OSP w Glinojecku. 

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt ekologiczny. Wypalanie wbrew błędnej ocenie nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie prowadzi do jej wyjałowienia. Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Giną nawet większe osobniki, które w gęstym dymie tracą orientację i ulegają zaczadzeniu.

Przypominamy, że wypalanie traw jest nielegalne. Może zostać uznane za wykroczenie, za które grozi kara aresztu do 30 dni, grzywna do 5 tysięcy złotych lub nagana. Jeżeli jednak takie działanie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo, to kara może być znacznie poważniejsza. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak w pożarze ktoś ucierpi lub zginie, kodeks karny przewiduje za takie przestępstwo karę do 12 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: KPP Ciechanów

fot. OSP Glinojeck 

Reklama
Tesali
pasek 1050x320
1050x320px_medycy
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
pasek 1050x320
1050x320px_medycy
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska