W polu czerwonym na wzgórzu zielonym dwie skrzyżowane szable  srebrne (białe) o złotych (żółtych) rękojeściach, a powyżej częstokół z wieżą bramną złoty – tak będzie wyglądał herb gminy Sońsk.  Uroczystość nadania sztandaru oraz herbu odbędzie się jutro 16 czerwca 2018.

To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 uroczystą sesją Rady Gminy Sońsk podczas której zostanie przyjęta stosowna uchwała. Przed Urzędem Gminy na maszt zostanie wciągniętą flaga gminy. Następnie w kościele Parafialnym zostanie odprawiona msza święta, po której mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście udadzą się na plac przy Szkole Podstawowej, gdzie rozpocznie się dalszy ciąg uroczystości. Po części oficjalniej organizatorzy zaplanowali szereg  atrakcji, m.in. występy muzyczne, Grypy Ogniowej Bezimienni oraz grill i szereg atrakcji plenerowych dla dzieci.

– To wielki zaszczyt dla mnie jak i dla całej Rady Gminy, że to właśnie za tej kadencji gminie Sońsk zostanie nadany herb i sztandar. Na to wielkie święto naszej gminy zapraszam wszystkich mieszkańców – powiedziała wójt gminy Sońsk Marzena Ślubowska.

Przypomnijmy symbolikę – skrzyżowane szable na wzgórzu symbolizują dwie odnotowane w źródłach historycznych Bitwy pod Sarnową Górą. Pierwsza rozegrała się 22 sierpnia 1863 r. i była jednym a aktów powstania styczniowego na północym Mazowszu. Druga, która trwała od 15 do 19 sierpnia 1920 r. to jedno z najbardziej krwawych starć wojny polsko-bolszewickiej. Walki żołnierzy polskich pod Sarnową Górą zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r – “SARNOWA GÓRA pod CIECHANOWEM 16 – 20 VIII 1920”.
Częstokół z wieżą bramną nawiązuje do historii najdawniejszej gminy i pierwotnego obronnego charakteru osady, w której istnieć miało grodzisko w XI-XII w., a ślady archeologiczne wskazują na jeszcze wcześniejszą osadę ludzką o nierozpoznanym charakterze. Architektura tego typu, drewniana, została tu ujęta symbolicznie. Nie przypadkiem to tu lokowano jedną z najstarszych parafii w okolicach Ciechanowa. Fundację parafii różni autorzy umiejscawiają w XII-XIV w., a najstarsza zapiska źródłowa (“Kodeks Dyplomatyczny Księstwa Mazowieckiego”) pochodzi z roku 1385, która to data zostanie  umieszczona na sztandarze Gminy Sońsk.  Czerwone pole tarczy to nawiązanie do najstarszej polskiej i mazowieckiej barwy heraldycznej obecnej w herbach i chorągwiach zarówno piastowskiej Polski, jak i Księstwa Mazowieckiego (1138-1526).

Mil.