Tradycją Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci stało się dążenie twórców do przygotowania ciekawej formy kolejnych plakatów. Z założenia więc mają one różnić się między sobą formą. Każdy jest wyjątkowy i każdy nawiązuje w jakiś sposób to tematu przewodniego Festiwalu. Był Pilecki z „wydartymi oczami”, jakby chciano pozbawić Rotmistrza tożsamości, było pociągnięcie pędzla, które niczym komunizm w swoją czarną maź wciągało nas Polaków, a tylko nieliczni mieli odwagę iść pod prąd. To właśnie takim bohaterom poświęcony jest festiwal NNW. Tegoroczny plakat nawiązuje do polskiej drogi do wolności, drogi przez kilka kontynentów, drogi którą budziliśmy sny o wolności nie tylko w naszym kraju, ale także u sąsiadów Czechów, Węgrów, Bałtów czy innych państw dotkniętych dwoma totalitaryzmami. Dynamiczna forma sylwetki ludzkiej i mocne żółte tło zaprojektowane przez znanego grafika Wojciecha Korkucia, napewno nie pozostawią nikogo obojętnym.

 

Projektując plakat oparłem się na pewnym sentymencie do przeszłości przy jednoczesnym sięgnięciu po nowoczesne środki wyrazu. Człowiek z tradycyjnej taśmy filmowej jest w pewien sposób niedokończony. Ale pomimo swej kruchości trzyma się i dynamicznie, z biało-czerwoną opaską na ramieniu, zmierza do celu. Tak właśnie idąc przez świat po upragnioną niepodległość, mimo trudów i znoju, szliśmy pewnie, dumnie i konsekwentnie – mówi artysta.

 

Na plakacie widać również obrys Europy, którego zadaniem jest zaakcentowanie dwóch myśli przewodnich tegorocznego Festiwalu NNW – Armii Wyklętej, czyli Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz o fenomenie ruchu Solidarności, któremu zawdzięczamy demontaż bloku komunistycznego.

W tę stronę będą ukierunkowane dyskusje, panele, spotkania a także dobór filmów. Przyjeżdża dużo gości z krajów doświadczonych dwoma totalitaryzmami, m.in. duża grupa z Węgier z p. Marią Wittner na czele, będą Czesi, ale także Amerykanie z National History Day, największej organizacji pozarządowej w USA, która zajmuje się popularyzacją historii – dodaje Arkadiusz Gołębiewski dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.

Już niedługo plakaty Festiwalu NNW zawisną w całej Polsce, przypominając że w dniach 29 września – 2 października w Gdyni, czeka nas wielkie filmowe święto i spotkania z bohaterami walk o niepodległość w latach 1939-89.

Wojciech Korkuć, absolwent warszawskiej ASP, należy do najbardziej znanych ilustratorów i projektantów graficznych w Polsce. Jego prace od wielu lat ukazują się w zagranicznych publikacjach. Wielokrotnie uhonorowany przez European Design Annual i magazyn Print, zdobywca nagród w amerykańskim konkursie Creativity i międzynarodowym Epica. Na swoim koncie ma też kilkanaście wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.

Red.