Wiele osób zadaje mi pytanie co się dzieje w Sejmiku. Sprawa jest bardzo ważna szczególnie w perspektywie samorządów powiatowych i gminnych. Od wielu kadencji na Mazowszu niepodzielnie rządzi Marszałek Adam Struzik. Obecnie w koalicji Poko – Psl. Opozycję stanowił klub PiS i jeden radny z ugrupowania Bezpartyjnych Samorządowców.
Matematyka tego układu potwierdzona w wielu głosowaniach wyglądała w sposób następujący. 18 głosów Poko, 8 głosów Psl co dawało samodzielną większość i jednogłosową przewagę. Pis miał 24 głosy, plus głos Bezpartyjnych czyli radnego Konrada Rytla.
Od dłuższego czasu swoje niezadowolenie z obecnych rządów zgłaszał jeden z radnych Psl – Mirosław Augustyniak, który ostatecznie opuścił klub PSL i przystąpił do Bezpartyjnych Samorządowców.
Taki ruch całkowicie zmienia proporcje polityczne i oznacza, że Marszałek Struzik po raz pierwszy od niepamiętnych czasów stracił większość w obecnym Sejmiku. Taka sytuacja nie oznacza bezpośredniej utraty władzy, ale de facto oznacza rządy mniejszościowe na Mazowszu. Co będzie dalej zależy od wielu czynników. Jaką zdolność koalicyjną i zapał do rozmów posiadają podmioty obecne w tym przetasowaniu? Wielu pasjonowało się kryzysem sejmowym, gdzie była mowa o możliwej utracie większości przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Przy okazji po cichu taka większość utracił Adam Struzik w Sejmiku. Polityczny los bywa przewrotny
Ja osobiście uważam, że korekta rządów obecnej koalicji na Mazowszu na przykład w postaci większej demokratyzacji prezydium Sejmiku i większej kontroli opozycji nad chociażby budżetem czy bieżącym funkcjonowaniem Zarządu mogłoby być bardzo potrzebne w tym samorządzie. Zobaczymy co przyniesie czas.
Tak czy inaczej jest to nowa sytuacja i zobaczymy jak na nią zareagują radni w Sejmiku Mazowsza?

Artur Czapliński

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska