Po tym, jak w 2001 roku (pierwsza kadencja powiatu) przejechał ostatni pociąg na trasie Ostrołęka – Chorzele, wydawało się, że kolej nie pojawi się już w powiecie przasnyskim. Niektórzy nadal uparcie twierdzą, że to nie nastąpi. Prace jednak trwają, a ostatnio zostały dodatkowo poszerzone o ważny dla lokalnej społeczności element: przystanek kolejowy w Raszujce. Teren budowy odwiedził ostatnio Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski w towarzystwie radnego powiatowego Krzysztofa Nieliwodzkiego, sołtysa Raszujki Wojciecha Grabowskiego oraz Grzegorza Piórkowskiego z Pruskołęki.

To właśnie lokalni działacze zauważyli po ogłoszeniu podpisanej już umowy na wykonanie trasy kolejowej nr 35 z Ostrołęki do Chorzel, że istniejący przed laty przystanek w Raszujce nie został ujęty w projekcie. Przystanek ten ważny jest też dla mieszkańców sąsiednich miejscowości: Poścień Wieś, Poścień Zamion, Pruskołęka, Krukowo, Zaręby i Łaz. Mieszkańcy zgłosili ten problem radnemu Nieliwodzkiemu, który przekazał informację staroście Krzysztofowi Bieńkowskiemu. Starosta wystąpił z oficjalnym pismem nakreślającym potrzeby lokalnej społeczności i poprosił o szybkie rozszerzenie zakresu inwestycji.
Dzięki radnemu Krzysztofowi Nieliwodzkiemu oraz sołtysowi Raszujki Wojciechowi Grabowskiemu oddolnie od lokalnej społeczności – z poparciem okolicznych sołectw – również zostało wystosowane pismo z prośbą o budowę tegoż przystanku kolejowego.
Dzięki przychylności dyrekcji PKP PLK pozyskano dodatkowe pieniądze na utworzenie przystanku w Raszujce – inwestycję wzbogacono o dodatkowy element, na który czekali mieszkańcy. Starosta Bieńkowski otrzymał telefoniczną informację o przychyleniu się do jego wniosku. Mieszkańcy sami mogli zobaczyć, jak obok torów budowany jest peron.
Jest to sukces lokalnej społeczności, który pokazuje, że warto rozmawiać i zabiegać o swoje lokalne sprawy nawet wtedy, gdy wydaje się, że przysłowiowa „klamka” już zapadła. Na załączonych zdjęciach możecie Państwo podziwiać, jak zaawansowane są prace w Raszujce.
Przypomnijmy, że Starosta Krzysztof Bieńkowski o budowę trasy Ostrołęka – Chorzele wielokrotnie zabiegał w swoich rozmowach z Marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem, przedstawicielami PKP PLK oraz wizytując w Ministerstwie Infrastruktury. W efekcie rozmów został zaproszony do Ostrołęki na podpisanie umowy, zawartej w dniu 26 lipca 2019 roku pomiędzy przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno – Torowym Sp. z o. o. Umowa na realizację nieczynnego od 21 lat odcinka kolejowego Ostrołęka-Chorzele opiewa na 314,7 milionów złotych. Prace wesprze również Unia Europejska dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu. Modernizacja linii kolejowej nr 35 postępuje i spokojnie zmierza do oczekiwanego przez wielu przyszłych potencjalnych użytkowników końca. To niezwykle istotna inwestycja, która przyczyni się do rozwoju ekonomicznego północnej części województwa mazowieckiego. Nowe tory pozwolą na jazdę pociągów pasażerskich z prędkością 120km/h, a towarowych z prędkością 80km/h. Z radością przyjmujemy decyzję PKP PLK, zgodnie z którą przystanek kolejowy w Raszujce dołączy do pozostałych uwzględnionych pierwotnie w planie (przystanki Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka, stacje Ostrołęka, Grabowo, Jastrząbka).                                                                                                                                                                                                                                                                 źródło: Powiat Przasnyski 

 

 

 

 

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska