Rozpoczęcie roku szkolnego to ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia. Dzieci i młodzież wrócą do placówek po dwóch miesiącach wakacji. Pierwszy dzień to wyjątkowa okazja, by spotkać się z kolegami i koleżankami z klasy a dla tych którzy rozpoczynają naukę w nowych szkołach do poznania się.

Tego dnia warto pamiętać o odpowiednym stroju. Choć wciąż tradycją jest szkolna elegancja – panuje w tej kwestii znacznie większa tolerancja niż jeszcze kilkanaście lat temu. Większość szkół podtrzymuje obowiązek stroju galowego na rozpoczęciu roku szkolnego. Jako elegancki strój do szkoły, wciąż nosi się sprawdzoną białą bluzkę lub koszulę oraz ciemną spódniczkę czy też spodnie.

W nowym roku szkolnym 2022/23 dni wolnych od zajęć szkolnych wypada całkiem sporo. Oczywiście nie mówimy tu tylko o weekendach, tylko innych – dodatkowych dniach bez szkoły. Kiedy uczniowie mogą liczyć na pierwsze dni wolne?

Najbliższa okazja nadarzy się już w październiku. Ma to związek z przypadającym na dzień 14 października świętem Edukacji Narodowej – zwykle, decyzją dyrektora jest to dzień bez zajęć szkolnych.

Na pierwszy długi weekend trzeba trochę poczekać – do listopada. Święto Niepodległości przypada w piątek, zatem przed uczniami trzy wolne dni.
Inne dni wolne w roku 2022/23:
• 23 – 31 grudnia 2022 – świąteczna przerwa,
• 16 stycznia 2022 – 26 lutego 2023 – ferie zimowe (trwają 2 tygodnie, a ich termin różni się, w zależności od województwa),
• 6 – 11 kwietnia 2023 – wiosenna przerwa świąteczna,
• 24 czerwca – 31 sierpnia 2023 – wakacje.

Są to przerwy od nauki opublikowane i zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Inne, ustawowo wolne dni od nauki oraz pracy to:
1 listopada 2022 – Uroczystość Wszystkich Świętych,
11 listopada 2022 – Święto Niepodległości,
6 stycznia 2023 – Święto Trzech Króli,
1 maja 2023 – Święto Pracy,
3 maja 2023 – Święto Konstytucji 3 maja,
8 czerwca 2023 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).

Dobrą informacją dla wszystkich uczniów jest również to, że każdy dyrektor szkoły ma pewną pulę dni do wykorzystania na wolne od zajęć. Ich liczba zależy przede wszystkim od typu szkoły. Najwięcej przysługuje dyrektorom szkół średnich. Ich liczba przedstawia się następująco:
8 dni – dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego

10 dni – liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.
Ta liczba dni dyrektorskich może być wykorzystana np. na:
• sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
• egzamin maturalny,
• etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
• święto szkoły,
• inny, wyjątkowo ważny dzień dla całej społeczności danej placówki.

Red.

Reklama
Tesali
1050x320px_medycy
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1050x320px_medycy
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska