Młodzieżowa Akademia Filmowa Festiwalu NNW ponownie zawita na Lubelszczyznę. W dniach 15-18 listopada 2022 r. zaplanowano warsztaty filmowe w terenie, szkołach na Lubelszczyźnie oraz w CSK w Lublinie, w ramach których młodzież nakręci filmy dokumentalne opowiadające o lokalnej historii. Etiudy zostaną zaprezentowane na Gali Finałowej Akademii, która odbędzie się 19 listopada 2022 roku w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Twórcy najlepszego filmu dostaną nagrody pieniężne. Uroczystość uświetni koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Wstęp na galę i koncert jest wolny!

Gala Finałowa wraz z koncertem odbędzie się 19 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Początek o godz. 15:00. Warto zobaczyć zarówno krótkie filmy, które nakręci młodzież, jak i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. To jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów koncertowych w Polsce, rozsmakowany w dawnych melodiach przedwojennej rewii i kabaretu. Grają piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego czy Kataszka. Podczas gali będzie też możliwość spotkania ze świadkami historii i bohaterami z Lubelszczyzny, którzy zostaną nagrodzeni przez Festiwal Filmowy NNW Sygnetami Niepodległości oraz Drzwiami do Wolności.

Projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej NNW jest realizowany w szkołach na terenie województwa lubelskiego. Bierze w nim udział młodzież ze szkół w Puławach, Dęblinie, Kraśniku i Świdniku. Uczniowie pracują nad realizacją etiud filmowych opowiadających o lokalnej historii i jej bohaterach: dowódcy oddziału partyzanckiego AK Marianie Bernaciaku ps. „Orlik”, żołnierzu 24 pułku ułanów Wawrzyńcu Szmitcie, konstruktorze Zygmuncie Puławskim oraz zbrodni w Górze Puławskiej w 1942 roku. Po rozpoczętym już we wrześniu etapie wyboru tematów, omawiania scenariusza, pracach merytorycznych, w dniach 15 i 16 listopada uczniowie przystąpią do realizacji filmów, wspierani przez profesjonalną ekipę realizacyjną. Kolejne dwa dni, 17 i 18 listopada, poświęcone będą na montaż filmów oraz warsztaty filmowe zorganizowane w CSK w Lublinie. Młodzież zdobędzie wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sztuki filmowej i nauczy się w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny.

Projekt zwieńczy uroczysta gala w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 19 listopada 2022 roku, na której powstałe cztery filmy będą miały swoje premiery. Na tym etapie zostanie też wyłoniony i nagrodzony najlepszy z nich.

Młodzieżowa Akademia Filmowa Festiwalu NNW to jeden z elementów edukacyjnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który co roku odbywa się w Gdyni. Projekt skierowany jest do uczniów i studentów a jego celem jest zaangażowanie młodzieży w poznawanie historii, postaci znaczących dla ich społeczności, rozwijanie zainteresowania sztuką filmową oraz nauka kręcenia i produkcji filmów. Inspiracją do stworzenia dokumentu mogą być rodzinne drzewa genealogiczne, dawne fotografie, domowe archiwa, ciekawostki z regionu. Młodzież realizuje filmy pod okiem profesjonalnych operatorów, reżyserów i montażystów Akademii, która zapewnia także profesjonalny sprzęt filmowy.

„Intensywnie rozwijamy działania związane z pracami warsztatowymi z młodzieżą. Kierujemy je do młodych ludzi zainteresowanych pracą operatora, reżysera, montażysty czy scenarzysty. Dlatego duży nacisk kładziemy na to, żeby warsztaty prowadziły osoby z dużym doświadczeniem filmowym i akademickim” – mówi dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Filmowego NNW oraz Akademii, Arkadiusz Gołębiewski. Jak zaznacza, dzisiaj młodzież potrafi czasem o wiele lepiej od dorosłych posługiwać się technologią i należy tę wiedzę wykorzystać i prawidłowo ukierunkować. „Uczymy szukać i rozumieć tematy, pokazujemy gdzie je znajdować. Chcemy nauczyć wychodzenia poza schematy, pobudzić niezależne myślenie. Młodzież nagrywając filmy najczęściej bawi się technologią. My chcemy pokazać, że do stworzenia filmu potrzeba czegoś więcej a technologia nie zastąpi budowania opowieści językiem dramaturgii filmowej. Może ją tylko wspomóc, rozwinąć, wzbogacić. Dlatego warto łączyć jedno z drugim” – dodaje Arkadiusz Gołębiewski.

Akademia Filmowa Festiwalu NNW po raz pierwszy zorganizowała warsztaty dla młodzieży z Lubelszczyzny w 2021 roku. Powstały wówczas cztery amatorskie filmy dokumentalne. Za najlepszy uznany został obraz zatytułowany „Kolonia” opowiadający o tragicznych wydarzeniach we wsi Zbędowice w czasie II wojny światowej. Zrealizowali go uczniowie z II LO im. KEN w Puławach: Hubert Bachanek, Mikołaj Sawczuk i Alicja Wiraszka, którzy otrzymali po 800 zł. na zakup sprzętu filmowego i rozwijanie swojej pasji.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW w Lublinie jest Stowarzyszenie Scena Kultury.
Partnerem Wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej i Lubelski Kurator Oświaty, który objął wydarzenie honorowym patronatem.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska