W niedzielę 10 września odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów.
Józef i Wiktoria Ulmowie, wspólnie z dziećmi, mieszkali we wsi Markowa na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji, mimo świadomości zagrożenia życia, dali schronienie ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej: Gołdzie Grünfeld i Lei Didner oraz jej małej córeczce.
24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie wpadli do ich domu. Rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę, która była w siódmym miesiącu ciąży – poród rozpoczął się w trakcie egzekucji. Zamordowali także szóstkę ich malutkich dzieci. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.
W 1995 r. Wiktorię i Józefa zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej bohaterskiej rodziny. W 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Imię Rodziny Ulmów nosi jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w obecności Prezydenta RP w marcu 2016 roku w Markowej.
Prezydent RP objął Patronatem Honorowym wydarzenia towarzyszące beatyfikacji. Wiele działań oraz inicjatyw o zasięgu krajowym i międzynarodowym koordynowanych jest przez powołany w marcu z inicjatywy Prezydenta RP Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Jako Polacy jesteśmy dumni, że 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny. Będzie to również hołd dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa – pisze Andrzej Duda w tekście dla „Wszystko Co Najważniejsze”.
źródło: KPRP