W poniedziałek, 24 marca o godzinie 16 w Ciepielowie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.


Odsłonięcie pomnika w Ciepielowie jest związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To polskie święto państwowe ustanowione w 2018 roku w celu upamiętnienia Polaków, którzy podczas II wojny światowej, narażając własne życie, pomagali Żydom prześladowanym przez niemieckich okupantów.

Jest obchodzone corocznie 24 marca – ta data nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1944 roku, kiedy doszło do zamordowania przez niemieckich żandarmów rodziny Ulmów z Markowej. Ich poświęcenie i gotowość narażania życia stały się symbolem pomocy niesionej Żydom przez Polaków w czasie Holokaustu.
Święto ma na celu oddanie hołdu wszystkim bohaterom, często nieznanym z nazwiska, którzy okazali odwagę i humanitaryzm, a także edukację społeczną w zakresie pamięci o wspólnej historii Polaków i Żydów.

W uroczystości weźmie udział również Arkadiusz Gołębiewski, który wielokrotnie w sowich filmowych projektach ukazywał tragiczne losy Polaków ratujących Żydów.
Mowa tu o filmach „Życie za życie”, czy „ Historia Kowalskich”. Warto wspomnieć, że zdjęcia do filmu tragicznych losach rodziny z Ciepielowa powstały na terenie powiatu ciechanowskiego, Sońsku, Koźniewie, Ciechanowie.

Wracam do tego mazowieckiego miasteczka po wielu latach. Ciekaw jestem co się zmieniło? Czy żyje jeszcze Adaśko, którego Szlemke uczył gry na skrzypcach? Czy żyje Pan Lewandowski, syn jednego z wielu odważnych z Ciepielowa, którzy mimo okrutnej zbrodni nie przestraszyli się i do końca wojny ukrywali swoich sąsiadów. Wracam tam z dużą satysfakcją, bo lata szarpania się z rzeczywistością były tego warte. Zostały uratowane świadectwa naocznych świadków tamtych lat. Powstały i powstają filmy, które nie dadzą zapomnieć o bohaterskich Kowalskich, Kosiorach, Skoczylasach czy Heńce Korduli, o której każdego dnia przypomina mi obraz Jezusa Miłosiernego, który otrzymałem od jej siostry Pani Pliwki. Niebawem Pan Prezydent RP Andrzej Duda, odsłoni Pomnik, którego historia powstawania jest bardzo długa. Ale dzięki determinacji Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który razem z Maciejem Pawlickim powołaliśmy oraz władzom i urzędnikom IPN w Warszawie udało się – podkreśla Arkadiusz Gołębiewski 

Warto przypomnieć, że pomnik powstał po 33 latach od wmurowania kamienia węgielnego przez premiera Waldemara Pawlaka.
W roku 2009 Prezydent Lech Kaczyński przyznał zamordowanym przez Niemców za ukrywanie Żydów rodzinom Kowalskich, Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów pośmiertnie Krzyże Orderu Odrodzenia Polski, a rodzinom ofiar wręczyli je na premierze filmu „Historia Kowalskich” Maria Kaczyńska oraz szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.


6 grudnia 2017 r. zawiązał się ponad 30. osobowy Komitet Budowy Pomnika Polaków Ratujących Żydów w Ciepielowie.


W 2023 r. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, odpowiadając na apel przedstawicieli Komitetu, podjęło współpracę z Urzędem Miasta Ciepielów i ogłosiło konkurs na projekt pomnika Polaków ratujących Żydów w Ciepielowie. Autorem zwycięskiej koncepcji został artysta rzeźbiarz Marek Dryniak. Na mocy zawartego porozumienia samorząd sfinansował fundament i zagospodarowanie placu, IPN pokrył koszty dokumentacji projektowej i wykonania upamiętnienia.

fot. Gmina Ciepielów 

 

 

Reklama
Tesali
1050x320
reklama
Baner_czas ciechanowa
Tesali
1050x320
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1050x320
reklama
Baner_czas ciechanowa
Tesali
1050x320
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska