Już w 28 września rusza w Gdyni wielkie święto filmu pokazującego tematy z historii najnowszej. Zobaczymy ponad 100 filmów, których wspólnym mianownikiem jest szukanie uniwersalnych dróg do wolności. „Mam satysfakcję, że Festiwal NNW gromadzi tych, którzy chcą z pasją językiem filmowym opisywać i analizować świat. Budują fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata. I choć się różnimy, a historia jest tematem sporów, staramy się słuchać nawzajem i budować mosty” – powiedział dyrektor i pomysłodawca festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Na konferencję prasową XIV Festiwalu Filmowego NNW przybyli przedstawiciele różnych pokoleń, doświadczeń i narodowości. Z Los Angeles połączyła się online Martha Coolidge, przewodnicząca jury międzynarodowych filmów fabularnych, która przekazała swoje pozdrowienia, żałując jednocześnie, że ze względów zdrowotnych nie może być osobiście w Polsce. „Macie świetny kraj, który ciągle się rozwija. Cudownie wspominam czas spędzony tutaj i moich polskich współpracowników” – powiedziała Coolidge, która kręciła tu film „I’ll find You”.

 

Martha to amerykańska reżyser, współpracownik F.F. Coppoli, jej filmy otrzymały wiele nagród, a Laura Dern i Diane Ladd były nominowane do Oscara za udział w „Rambling Rose”. U Coolidge debiutował Nicolas Cage. Martha wyszła z kina dokumentalnego i przeszła do fabuły jako uznana dokumentalistka. Jej filmy stały się kultowymi obrazami dla młodzieży, ale i dla dorosłej publiczności. Przy filmie „I’ll find You” z Marthą, jako scenarzystka, współpracowała Bozenna Intrator – polska poetka, pisarka, autorka tekstów piosenek, tutor Akademii Filmowej NNW – która swoją drogę zawodową związała z Hollywood. Po latach wróciła do Polski i rozpoczęła swoją sztuką walkę o prawa osób starszych. „I’ll find You” dwa lata temu otwierał Festiwal NNW, a teraz nieźle sobie radzi na rynku amerykańskim i wiele wskazuje na to, że sięgnie po najważniejsze trofea w świecie filmowym.

 

Z kolei Alexandra Malatskovskaya – ukraińska kompozytorka, wokalistka, pianistka, aktorka. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów muzycznych – będzie gościem specjalnym Gali Zamknięcia, na której zaśpiewa pieśń o miłości. „To nie jest zwykła piosenka o miłości między kobietą a mężczyzną, to jest moje wyznanie miłości Ojczyzny, która teraz walczy z najeźdźcą” – mówiła na spotkaniu. „Warszawa stała się moim trzecim domem, po Chersoniu, który jest teraz okupowany i Charkowie. Jestem tu szczęśliwa i cieszę się, że mam dom, podobnie myślą moje dzieci, które wracając do Warszawy zawsze mówią: wracamy do domu. Teraz pracuję w Polsce, ale zawsze pamiętam że robię coś w imieniu i dla Ukrainy”.

 

Dr Mateusz Werner, polski filozof kultury, eseista, krytyk filmowy, przewodniczący jury w międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych wskazał, że szybki rozwój tego konkursu pokazuje dojrzałość festiwalu. „NNW powstawał w czasach, kiedy trzeba było przekonywać polską publiczność, że warto tematy historyczne mogą być ciekawe. Mogę powiedzieć, że ta praca została dobrze wykonana – i publiczność, i środowisko filmowe zobaczyli w historii najnowszej wielką wartość. Odkrywanie wydarzeń dziejących się kilkadziesiąt lat doprowadziło do zrozumienia uniwersalnego przesłania, że niezłomnym można być w różnych kontekstach i na wiele sposobów” – mówił.

 

W kinie Iluzjon, w gościnnych progach Filmoteki Narodowej, spotkać można było także bohaterów dwóch pokazywanych na NNW filmów. Witold Kaczanowski znany jako Witold-K – grafik, malarz, rzeźbiarz, fotograf – (film „Na krawędzi – Witold-K”) opowiedział o swoim wychowaniu, drodze do wartości uniwersalnych i o swojej sztuce. „Trudno się pozbyć uczucia patriotyzmu, tak byłem wychowany, jeszcze przed wojną – w poczuciu lojalności do kraju, to poczucie zawsze towarzyszyło w moich podróżach. Pozostałem wierny harcerskim ideałom, które wpajał mi mój drużynowy. Ale też moje malowanie to jest język, który wiąże mnie z Polską, moje malarstwo jest bardzo polskie – dziś mogę powiedzieć, że jestem polskim malarzem” – opowiadał Kaczanowski.

 

Artysta w czasach komunizmu nie wahał się ryzykować przemycając na Zachód rękopisy powieści Hłaski czy Cata-Mackiewicza. Mógł stracić wszystko, ale poczucie patriotyzmu przeważało – „to był po prostu mój obowiązek” – stwierdził. To samo poczucie miał najmłodszy żołnierz Armii Andersa, kpt. Krzysztof Flizak, który jako 11-letni chłopiec przeszedł kilka tysięcy kilometrów, by odnaleźć swojego ojca. Flizak jest bohaterem filmu „Ostatni rozdział” Tomasza Łysiaka i w Gdyni zostanie uhonorowany Sygnetem Niepodległości wraz z innym żołnierzem Andersa kpt. Władysławem Dąbrowskim.

 

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, obejrzeć będzie można filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Dopełnieniem programu festiwalu są koncerty, widowiska plenerowe, spektakle teatralne, wystawy, panele dyskusyjne, promocje książek, spotkania z bohaterami. Festiwal wreszcie to spotkania branżowe, o czym przypomniał dyrektor Gołębiewski. To nieustanna praca nad podnoszeniem poziomu polskiego kina, nad pomocą dla twórców i producentów. Stąd podczas festiwalu odbywają się spotkania i masterclassy w ramach Akademii Filmowej NNW.

 

Cztery festiwalowe dni wypełnione są po brzegi, a wszelkie aktywności są dostępnego dla każdego i nieodpłatnie. Można już teraz ostrzyć sobie filmowe zęby na przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu „Snajper. Biały kruk”, zobaczyć gruzińskiego kandydata do Oscara „Brighton 4th”, czy amerykańskiego „Niepokonanego” w reż. Barry’ego Levinsona, a także obejrzeć polskie produkcje jak „Orzeł. Ostatni patrol” czy „Lokatorka”.

Stale aktualizowane informacje prasowe znajdą państwo na stronie https://festiwalnnw.pl/festiwal-2022/press/
Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad XIV Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda

Organizatorami Festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury

Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

PARTNEREM GENERALNYM XIV Festiwalu NNW jest PKN ORLEN

PARTNEREM STRATEGICZNYM Festiwalu jest Fundacja PKO Banku Polskiego

Reklama
Tesali
1050x320
reklama
Baner_czas ciechanowa
Tesali
1050x320
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1050x320
reklama
Baner_czas ciechanowa
Tesali
1050x320
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska