Żywa historia po raz kolejny zagościła na polach Sarnowej Góry. Rekonstruktorzy starli się w bitwie z 1920 roku. Impreza ta od kilku lat cieszy ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród lokalnej społeczności. Inscenizacja przyciągnęła miłośników historii z innych zakątków kraju.

 


Po kilku latach przerwy z inicjatywy władz gminnych rekonstrukcja powróciła do programu obchodów Bitwy pod Sarnową Górą z 1920 roku. Liczba osób, które pojawiły się by obejrzeć to widowisko historyczne świadczyła o ogromnym zainteresowaniu lokalną historią.


Nad jego przebiegiem czuwała Grupa Rekonstrukcyjna „Bajka”, pod kierownictwem Roberta Rozwód.

 

Ciekawym i zarazem zaskakującym widzów elementem było pojawienie się wśród rekonstruktorów wójta Jarosława Muchowskiego oraz proboszcza parafii Sońsk księdza Krzysztofa Jaroszewskiego. Wójt ubrany w strój z epoki wcielił się w rolę hrabiego, natomiast ksiądz proboszcz w rolę księdza, zajechali powozem do wioski ostrzegając mieszkańców przed zbliżającymi bolszewikami.


Podczas rekonstrukcji oprócz tradycyjnego uzbrojenia, można była zobaczyć działo i taczankę, czyli uzbrojony wóz konny. Scenom potyczek towarzyszyły wybuchy.


Mogłoby się wydawać, że wojna to wyłącznie męska sprawa. Kobiety zafascynowane historią mają swoje miejsce rekonstrukcjach historycznych. W Sarnowej Górze mogliśmy również oglądać je w akcji.

Bitwa pod Sarnową Górą toczyła się od 15 do 19 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej. Czterodniowa bitwa była jedną z ważniejszych potyczek tej wojny na północnym Mazowszu.
Polscy żołnierze – mimo przeważających sił wroga – odnieśli zwycięstwo, co zapobiegło przełamaniu skrzydła 5. armii, umożliwiając generałowi Władysławowi Sikorskiemu prowadzenie natarcia na Nasielsk – Pułtusk.
Bitwa pod Sarnową Górą została uhonorowana tablicą pamiątkową na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

mil.

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
Reklama Ciechanów
reklama-graw-graf
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
reklama-net
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska