W  niedzielę, 28 sierpnia, w okolicy wioski Żaboklik i w Pawłowie Kościelnym, odbyła się uroczystość związana z upamiętnieniem Bohaterów Niepodległości. Uroczystość tę zorganizował Społeczny Komitet Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym we współpracy z Gminą Dzierzgowo oraz Starostwem Powiatowym w Mławie.

Pierwsza część obchodów miała miejsce w lesie, przy schronie betonowym w okolicy Góry Kamieńskiej tzw. Czubatki. Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński. Po modlitwie księdza prałata Marka Gałęziewskiego z Warszawy w intencji poległych, nastąpiło pobranie ziemi zroszonej krwią żołnierzy 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiechy oraz 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, którzy w dniach 1-2 września 1939 roku, bronili Polski w starciu z niemieckim agresorem. Ziemię do urny nałożyli ksiądz Marek Gałęziewski, Starosta Mławski Jerzy Rakowski, Wójt Gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński oraz Prezes Stowarzyszenia 79 Pułku Piechoty Dariusz Krawczyk. Następnie został podpisany dokument autentyczności ziemi pobranej przez wcześniej wymienione osoby. Wśród uczestników tego wydarzenia byli obecni m.in. sołtys wioski Żaboklik Witold Bruździak, rolnik z Żaboklika Maciej Kołakowski z rodziną i inni goście. Przy schronie oddano hołd poległym, składając kwiaty oraz zapalając znicze.

Dalsza część niedzielnej uroczystości miała miejsce w kościele, w Parafii św. Macieja Apostoła w Pawłowie. W samo południe została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy poległych w walkach z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. W kościele obecne były poczty sztandarowe Rolników Parafii i Gminy Dzierzgowo oraz OSP z Dzierzgowa. Urna przewieziona przez żołnierzy 2 Ośrodka Elektronicznego w Przasnyszu została przekazana księdzu Proboszczowi Hubertowi Komorowskiemu.

Po błogosławieństwie mszalnym głos zabrał Starosta Mławski, podkreślając wagę takich inicjatyw, które będą przypominać heroiczną walkę polskich żołnierzy, nam i przyszłym pokoleniom. Pan Starosta Jerzy Rakowski na ręce księdza Proboszcza przekazał dokument potwierdzający autentyczność pobranej ziemi.

Obecny w kościele pan Gabriel Janowski, zwrócił się do zgromadzonych z apelem i modlitwą o pokój na świcie, a zwłaszcza na Ukrainie.

Zwieńczeniem uroczystości była prelekcja wygłoszona w kościele przez pana Grzegorza Smolińskiego na temat bohaterskich walk z niemieckim najeźdźcą, stoczonych w pierwszych dniach września 1939 roku na pozycji rzęgnowskiej w okolicy Góry Kamieńskiej.

Urna przekazana parafii w Pawłowie Kościelnym znajdzie swe miejsce w Pomniku Bohaterów Niepodległości, który staraniem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, zostanie wystawiony na parafialnym cmentarzu. Będą tam złożone jeszcze dwie urny. Jedna z ziemią pobraną z mogiły żołnierzy Brygady Syberyjskiej, którzy bohatersko walczyli z armią czerwoną w sierpniu 1920 roku, w okolicy Chorzel. Druga zaś urna będzie zawierać ziemią z Cmentarza Wojskowego na Powązkach, z tzw. „Łączki”, gdzie bezimiennie chowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Odsłonięcie pomnika zaplanowane jest na niedzielę 2 października.

 

 

źródło: powiatmlawki.pl

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska