W najbliższą niedzielę 4 sierpnia w Łopacinie odbędą się uroczystości 75. rocznicy mordu dokonanego na żołnierzach Armii Krajowej w wsi Gutków w gm. Sońsk.
Rok 1944 był najtragiczniejszym w historii rodziny Żebrowskich.
4 sierpnia 1944 roku był najstraszliwszym dniem dla rodziny Państwa Żebrowskich. W Gutkowie są jeszcze mieszkańcy – naoczni świadkowie tego okrutnego mordu.
– Tego feralnego dnia już we wczesnych godzinach porannych gospodarstwo mojego dziadka zostało otoczone przez gestapo i dużą ilość Ukraińców. Byli to banderowcy, jednak nie wiadomo jaka to była jednostka, podejrzewam, że to było SS Galicja. Nie wiadomo jaka ich była dokładana ilość, ale babcia i mój ojciec opowiadali mi, że zjedli oni dwie beczki kiszonej kapusty, przy czym jedna beczka to ok. 120 kg. Stąd wiemy, iż była to duża grupa – opowiada Czasowi Ciechanowa pan Zenon Żebrowski.
Podczas obławy zaraz na samym początku uciekając zginęło dwóch żołnierzy Armii Krajowej. Byli to Albin Krupiński ps.” Konar” z Gutkowa i Tadeusz Rzeszotarski ps. „ Żuk” z Sierpca.
Kolejni w ręce napastników dostają się Zygmunt i Józef ps.”Orlik” Żebrowscy. Obaj zostają obezwładnieni i powiązani sznurami – pętami parcianymi od zwierząt, a następnie podwieszeni do belek w stodole…

 

Mil. 

Więcej w papierowym wydaniu CC 

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider