„Tak jak się nie dało zakłamać Katynia, tak samo nie da się zakłamać zbrojnego podziemia antykomunistycznego – takiej możliwości już nie ma!” – powiedziała po wydarzeniu Jadwiga Płodziszewska, siostrzenica Józefa Niskiego. W tegorocznej ciechanowskiej Retrospektywie wzięło udział ponad 1000 osób, w tym młodzież, mieszkańcy powiatu ciechanowskiego, przasnyskiego, a przede wszystkim rodziny podkomendnych Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.
Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci przyciągają twórców filmowych, aktorów, muzyków, przedstawicieli władz samorządowych, centralnych i ważnych instytucji państwowych, ale podczas tych kilku dni to ktoś inny zajmuje najważniejsze miejsce i stoi w świetle jupiterów – Żołnierze Niezłomni, ich rodziny oraz odważni ludzie, którzy im pomagali. Wszyscy oni zapłacili wysoką cenę za to, że w momencie próby zachowali się, jak trzeba.
– Tegoroczna Retrospektywa w Ciechanowie zgromadziła rekordową liczbę bliskich naszych bohaterów. Podczas mszy w Pałukach, w intencji poległych żołnierzy z patrolu »Tygrysa«, która uroczyście rozpoczęła trzydniowe wydarzenie, zebrało się ponad 150 osób z rodzin podkomendnych Mieczysława Dziemieszkiewicza »Roja«, w tym rodziny wszystkich żołnierzy z patrolu Ildefonsa Żbikowskiego »Tygrysa« – niektóre z nich reprezentowało ponad dwadzieścia osób! A wszystko to działo się niemal w przededniu „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz w 69. rocznicę zlikwidowania patrolu »Tygrysa« w Osyskach. W porównaniu z poprzednimi latami odnotowaliśmy zdecydowany wzrost młodzieży szkolnej, która uczestniczyła w warsztatach filmowych i modowych – podsumowuje Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW.
red.
Więcej w papierowym wydaniu CC