Maria Mirecka-Loryś -zasłużona działaczka podziemia narodowego w latach 1939-1945, komendant główny Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, członkini ZG Związku Polek w Ameryce oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie jako siódme dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Wychowała się w domu o bardzo patriotycznych korzeniach. Wielka Polska i patriotka, legendarna i niezwykła kobieta, która całe życie oddała ojczyźnie. Działaczka społeczna i niepodległościowa. Legendarna ze względu na swoją działalność w państwie podziemnym w okresie wojny oraz powojenną pracę na rzecz Polonii w USA i Polaków na kresach.  Dziś jest jedyną żyjącą komendantką kobiecej organizacji wojskowej okresu II wojny światowej.

– Od wielu lat jest przyjaciółką Festiwalu NNW. Zawsze poświęca nam swój czas. W zeszłym roku była ponownie naszym gościem honorowym odbierając nagrodę “Źródło” i będąc aktywnym oraz niestrudzonym świadkiem historii. Uczestniczyła w pokazie swojego filmu biograficznego “Boża przemytniczka”. Kiedy na Festiwalu zaśpiewaliśmy jej „200 lat niech żyje nam” – pani Maria na to – „No jak trzeba to będę tyle żyła” – wspomina Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu NNW.

Została uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi m.in.: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżek Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jest również „Honorowym Obywatelem Stalowej Woli”.

Redakcja Czasu Ciechanowa dołącza się do życzeń.

 

Lim.

fot. Festiwal NNW

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska