Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW systematycznie rozwija działalność w zakresie profesjonalnego kształcenia twórców w różnych obszarach aktywności filmowej. Wszelkie około-festiwalowe działania typu warsztaty, kursy, programy rozwoju, odbywają się teraz pod wspólnym szyldem – Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Już po raz drugi w swojej historii, Akademia zaprasza twórców do udziału w nowej inicjatywie szkoleniowej – warsztatach scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej.

Warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych są odpowiedzią na jeden z kluczowych problemów polskiej kinematografii, jakim są zbyt niskie nakłady – twórcze i finansowe – na doskonalenie i szlifowanie scenariuszy nowych projektów fabularnych. To powoduje, że do produkcji często trafiają teksty niedopracowane, w efekcie – powstają filmy, w których potencjał scenariusza oraz oryginalność pomysłu nie mają szansy w pełni się objawić.
 
Dlatego Akademia Filmowa zaproponowała warsztaty w formule „od first do final draft”. Uczestnicy przedstawiają pierwsze wersje swoich scenariuszy, następnie podczas warsztatów diagnozuje się ich mocne i słabe strony, wskazuje optymalne kierunki rozwoju oraz sugeruje konkretne zmiany i poprawki dramaturgiczne. Wszystko po to, by wspomóc autora na trudnej drodze do stworzenia jak najlepszej wersji swojego pierwotnego zamysłu scenariuszowego.
 
Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów są wybitni twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze opiekunów i konsultantów scenariuszowych. W ubiegłorocznej edycji warsztatów byli to: Wojciech Tomczyk (scenarzysta i dramaturg), Dariusz Gajewski (reżyser), Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta) oraz Lech Majewski (scenarzysta i reżyser). Oprócz konsultacji indywidualnych, zaplanowano również omawianie tekstów w grupach roboczych oraz wykłady typu masterclass.
 
Łącznie zaplanowano trzy kilkudniowe sesje warsztatowe – pierwszą już pod koniec marca br. Pomiędzy sesjami twórcy będą samodzielnie pracować nad tekstami. W zależności od stanu epidemii, zajęcia warsztatowe odbędą się w formie stacjonarnej lub w trybie on-line.
Organizatorzy zachęcają do zgłaszania projektów filmów fabularnych o szeroko rozumianej tematyce historycznej – mogą to być zarówno klasyczne filmy historyczne bądź biograficzne, jak również współczesne opowieści, gdzie zdarzenie z przeszłości pełni funkcję katalizatora rozwoju fabuły.
 
Warto zaznaczyć, że Akademia jest otwarta zarówno dla początkujących filmowców, stawiających pierwsze kroki w branży filmowej, jak i dla dojrzałych twórców, którzy chcieliby skorzystać z konstruktywnego i życzliwego wsparcia przy rozwijaniu swoich nowych pomysłów.
 
Jak zgłosić swój scenariusz na warsztaty scenariuszowe Festiwalu NNW?
 
Scenariusze do udziału w warsztatach wybierane są na podstawie zgłoszeń składanych wyłącznie przez internet. Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do 28 lutego 2022 r.
Organizatorzy wybiorą maksymalnie 10 projektów. Wyniki naboru zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.festiwalnnw.pl. Organizator zapewnia noclegi dla uczestników, jeśli warsztaty zostaną przeprowadzone stacjonarnie. Udział w warsztatach scenariuszowych jest bezpłatny.
 
Aby zgłosić scenariusz (lub treatment) należy:
 
1. wypełnić kartę zgłoszenia, dostępną na stronie www.festiwalnnw.pl
 
2. do karty zgłoszenia dołączyć w formacie PDF:
• profesjonalnie sformatowany scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego
 LUB
• rozbudowany treatment filmu (min. 10 stron A4)
oraz
• krótki opis/streszczenie filmu (max. 1 strona A4)
 
3. podpisaną kartę zgłoszenia wraz załącznikami wysłać mailem na adres:
akademia@festiwalnnw.pl .
 
Scenariusz (lub treatment) do udziału w warsztatach może zgłosić producent, pracujący nad developmentem danego projektu filmowego lub autor scenariusza. Uczestnikiem warsztatów obligatoryjnie jest scenarzysta, a w ostatniej, podsumowującej sesji bierze udział również reżyser lub producent.
 
“Zimowy pociąg” Doroty Latour zwycięzcą warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w 2021 roku
 
Nagrodę główną w finale warsztatów przeprowadzonych w 2021 roku przyznano scenariuszowi filmu „Zimowy pociąg”, którego autorką jest Dorota Latour. To opowieść o niespełnionej miłości, której tłem są czasy armii Andersa i historia polskich uchodźców w Persji. 
 
Akademia Filmowa festiwalu NNW przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Piotr Krzyżanowski  za „Niedokończony utwór na gitarę” – opowiedziany w formie musicalu dramat biograficzny o Jacku Kaczmarskim; a także Jarosław Majka za „Czekając na wiatr” – opartą na faktach historię żołnierza poakowskiego podziemia, który na rozkaz swojego dowódcy, zostaje funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa. 
 
W sumie w czasie warsztatów w 2021 roku rozwijano 9 scenariuszy filmów fabularnych o tematyce historycznej.
 
Organizator warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych
 
Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW oraz warsztatów scenariuszowych jest stowarzyszenie SCENA KULTURY, które prowadzi szereg projektów z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. SCENA KULTURY jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
 
Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych można kierować na adres mailowy: akademia@festiwalnnw.pl .
 
Tekst i zdjęcia są do pobrania pod linkiem:
https://www.dropbox.com/sh/3lvlkvxf1sj40td/AABcEfadywN6pD9hHVbcBGsaa?dl=0
 
Link do karty zgłoszeń: https://www.dropbox.com/scl/fi/4na7zl1qvncia4uzkqbph/karta_zgloszenia_WARSZTATY_SCENARIUSZOWE_AKADEMII_NNW_2022.docx?dl=0&rlkey=k7xru94jv1cp22cjaani9wsjs
 

 

źródło: Festiwal NNW 
 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska