28 listopada w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie odbyła się uroczysta gala Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Podsumowaliśmy rok pracy na Warsztatach Scenariuszowych Filmów Fabularnych o tematyce historycznej. Nagrodzone zostały najlepsze z dziewięciu rozwijanych pomysłów na film, zobaczyliśmy próby czytane aż dwóch wyróżnionych scenariuszy. Przyznane zostało także uhonorowanie Drzwi do Wolności – pośmiertnie dla pisarza i scenarzysty Marka Nowakowskiego.

Nagrodziliśmy najlepsze scenariusze filmów fabularnych o tematyce historycznej

Nagrodę główną 3. edycji Warsztatów Scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW otrzymali:

– Franciszek Ledóchowski i Paweł Narożnik za projekt „Piąte”

Wyróżnienia 3. edycji Warsztatów Scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW otrzymali:

– Roman Brovko za projekt filmu pod tytułem „Propaganda NieLenina”.

– Magdalena Wleklik za projekt filmu pod tytułem „Mickiewicz vs. Słowacki. Romantic Bard Battle”.

Sceny z wyróżnionych scenariuszy zostały przedstawione w formie teatralnych prób czytanych z udziałem aktorów i znanych raperów oraz zaprezentowane przed szerokim gronem producentów. W Mickiewicza i Słowackiego w bitwie na rymy wcielili się raperzy Arkadio i Edzio ( jako Adamo i Julo) a za podkład muzyczny był odpowiedzialny DJ Kamil Łuszczyk. W próbie czytanej dziejącej się na Ukrainie w czasie wojny “Propagandzie NieLenina” wzięli udział aktorzy: Hanna Nowak, Artem Manuilow, Andrij Żurawski i Mykola Panasyk.

Odbyła się także debata na temat kondycji polskiego kina historycznego z udziałem Macieja Zarzeckiego – prezesa Polskiej Fundacji Narodowej, reżysera i producenta Macieja Pawlickiego oraz reżysera i dyrektora Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusza Gołębiewskiego.

Finałową galę Akademii NNW poprowadziła Anna Popek. W czasie uroczystości zapowiedziana została także premiera kostiumowego filmu fabularnego “Powstaniec 1863” w reż. Tadeusza Syki, którego scenariusz powstał w czasie naszych zeszłorocznych warsztatów. Film wejdzie na ekrany kin 12 stycznia 2024 roku.

Powołana przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW Akademia Filmowa z powodzeniem rozwija swoją działalność. Trzeci rok kształci i wspiera twórców scenariuszy filmów fabularnych a po raz ósmy zorganizowała warsztaty filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, zakończone PITCHING FORUM. W sumie w tym roku rozwijamy około 30 projektów filmowych. Coraz więcej z nich trafia do produkcji i na ekrany, co pokazuje wysoką skuteczność naszych działań.

Konsultantami scenariuszowymi, tutorami i wykładowcami Akademii NNW są od lat wybitni twórcy, m.in. Maciej Drygas, Anna Ferens, Grzegorz Pacek, Franco de Pena, Dariusz Gajewski, Przemysław Nowakowski, Wojciech Tomczyk, Maciej Pieprzyca, Jarosław Szoda, Darek Dikti.

Warsztaty scenariuszowe Akademii Filmowej Festiwalu NNW są bezpłatne. Zapraszamy do udziału w warsztatach w przyszłym roku zarówno twórców filmów fabularnych, jak i dokumentalnych.

O czym opowiadają nagrodzone scenariusze?

„Piąte” – scen. Franciszek Ledóchowski, Paweł Narożnik. Film o zbrodni oddziałów SS w dworze Horodyńskich w 1943 roku. Bestialski mord przeżywają dwaj bracia. Jeden z nich przemienia się z pacyfisty w żołnierza AK. Pragnie zemsty, ale w świetle prawa.

„Propaganda NieLenina” – scen. Roman Brovko. Opis wydarzeń historycznych z Ukrainy w 2022 roku. Od pierwszych dni wojny potentat medialny i technolog polityczny Władimir NieLenin, mieszkając na terytorium okupowanym, musi jednocześnie współpracować z wrogiem ale także znaleźć sposób na to, jak skutecznie zaszkodzić okupantom.

“Mickiewicz vs. Słowacki. Romantic Bard Battle” – scen. Magdalena Wleklik. Musical i komedia kostiumowa. Mickiewicz i Słowacki kilkukrotnie prowadzili freestylowe pojedynki na rymy. Za każdym razem wygrywał Mickiewicz, z wyjątkiem jednego razu. Akcja filmu pokazuje dwie różne osobowości – rozgrywa się od 1816 do 1840 roku.

Drzwi do Wolności dla pisarza Marka Nowakowskiego

W trakcie gali wręczone zostały także Drzwi do Wolności Festiwalu Filmowego NNW – uhonorowanie przyznane pośmiertnie wybitnemu pisarzowi i scenarzyście Markowi Nowakowskiemu. Uhonorowanie wręczyli, na ręce żony pisarza pani Jolanty Nowakowskiej, dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski i scenarzysta Wojciech Tomczyk.

Marek Nowakowski debiutował w 1957 roku opowiadaniem na łamach “Nowej Kultury”. Jest uznawany za jednego z najznakomitszych polskich prozaików współczesnych, mistrza małych form literackich, które zyskały sobie miano realizmu peryferyjnego. Kronikarz codzienności, wnikliwy, rozumiejący, wrażliwy narrator życia warszawskich przedmieść. Humanistyczne spojrzenie i szacunek dla człowieczeństwa w połączeniu z prawością i patriotyzmem skłoniły Marka Nowakowskiego do zaangażowania się w działalność opozycyjną w PRL. Pisarz nie tworzył traktatów politycznych ani moralnych. Po prostu opisywał i demaskował zło, kłamstwo i niesprawiedliwość. “Raport o stanie wojennym” wydany w podziemiu przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWa oraz przez Instytut Literacki w Paryżu, pokazał całemu światu podłą i nędzną twarz komunizmu. Odwetem za bezkompromisowość autora były surowe represje i uwięzienie go przez reżim PRL.

Marek Nowakowski swoją odważną postawą przyczynił się do zwycięstwa wolnej Polski, a po przełomie ustrojowym pozostał wyczulony na losy prostych ludzi, na przypadki nieliczenia się silnych z potrzebami słabych, na wykluczenie i marginalizację całych grup społecznych, ponownie zmuszanych do podporządkowania się regułom nowej “wolnorynkowej rzeczywistości”.

Był autorem scenariuszy do filmów: Meta (1971), Przystań (1971) i Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych (1973). Na podstawie jego opowiadania powstał film: Gonitwa (1971).

Zmarł 16 maja 2014 roku w swojej ukochanej Warszawie.

źródło: Festiwal NNW

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska