Józef Unierzyski ur. (ok. 1861 w Milewie, pow. płoński – zm.1948 r. w Krakowie) malarz akademicki, uczeń i zięć Jana Matejki,  profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rodem z mazowieckiej szlachty, po kilkudziesięciu latach niepamięci, wraca na salony polskiej sztuki!. 

 

W1887 r. , po namalowaniu obrazu Zdjęcie z krzyża, został nagrodzony Złotym medalem za całokształt pracy twórczej  i uzyskał sławę wielkiego artysty.

Miał już za sobą  Szkołę Gersona (1878-1881), gdzie cieszył się wielkim uznaniem i studia w Scuola Libera (1881?-1885) na rzymskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia te ukierunkowały go twórczo w duchu akademizmu, a więc odwoływaniu się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansu, z charakterystycznym dla niego warsztatem kompozytorskim i tematyką. Jako  uczeń  krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych (1887-1888) pozostawał  pod wpływem swojego mistrza.  Malował nieprzerwanie, także jako początkowo asystent, potem profesor tej uczelni (1889-1909) i po rezygnacji z tej posady, spowodowanej trudnością w zaakceptowaniu napływu nowego nurtu w malarstwie, jakim był modernizm.  W swojej twórczości odwoływał się głównie do tematyki religijnej, ale także mitologicznej, historycznej. Nie obca była mu tematyka rodzajowa, portrety, odnoszące się głównie do treści ludowej. Pod wpływem  Jacka Malczewskiego malował również obrazy symboliczno-alegoryczne. 

Od 1891 r. był żonaty z Heleną Matejko (1867-1932), która amatorsko zajmowała się malarstwem i rzeźbą. Przeszła do historii jako działaczka charytatywna na rzecz niepodległości, odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Niepodległości.  Pochowany razem z żoną w grobie rodzinnym Matejków na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pozostawił po sobie bogatą kolekcję obrazów,  które znajdują się w  muzeach,  kościołach i w zbiorach  prywatnych.

Prezentowana wystawa w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie jest pierwszą prezentacją dzieł artysty od  1939 r. Towarzyszy jej publikacja dot. jego życia i twórczości.

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie w dniu 6 września 2023 r. o godz. 17.00.

W Programie:

Powitanie Gości – Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – Robert Kołakowski

Słowo o wystawie –  kurator  dr Bogumiła Umińska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej   w Ciechanowie

Józef Unierzyski na tle swoich obrazów –  Marek Sołtysik, Kraków

Józef Unierzyski – zapomniany malarz akademicki – Marcin Ciężadlik, Kraków

Serdecznie  zapraszamy !

   Bogumiła Umińska

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska