W każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie dwunastej w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej odbywają się koncerty muzyki poważnej trwające od roku 1970. I właśnie w taki dzień Oranżeria zamienia się w „teatr muzyczny”, gdyż przybywająca tu publiczność może nie tylko obejrzeć artystów ale i ich wysłuchać w odpowiednio przygotowanym repertuarze.
Największe i najpiękniejsze utwory zarówno polskich jak i zagranicznych twórców – kompozytorów prezentowane są niejednokrotnie w nowych aranżacjach. Bywa też tak, że niektóre z nich bywają przeplatane słowem mówionym czyli recytacją wierszy polskich poetów.
W niedzielę 10 lutego 2019 roku odbył się już 581 koncert, który poświęcony był Stanisławowi Moniuszce największemu polskiemu kompozytorowi. Żył on w latach 1819-1872. Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Krzywda. Jego ojciec był uczestnikiem kampanii napoleońskiej.
W programie koncertu znalazły się arie z jego operetek, wodewili i oper. „Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw”, „ Nocleg w Apeninach”, „Jawnuta”, „Loterya” oraz opera „Hrabina”. Tytuł koncertu brzmiał „Żartem i serio” – arie z wodewili, operetek i mało znanych oper.

Fot. MuzRom

Bożenna  Kacpura

 

Więcej w papierowym wydaniu CC