14 października w 67. rocznicę zlikwidowania w Kadzielni ostatniego patrolu „Roja” odbyły się Parafialne Obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Te wyraziste słowa oddają całą atmosferę uroczystej Mszy św. którą sprawowało trzech kapłanów: ksiądz Hubert Komorowski, proboszcz parafii św. Macieja w Pawłowie, ksiądz Andrzej Gajewski, proboszcz parafii św. Mateusza w Zielonej oraz ksiądz Michał Gaszczyński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czernicach Borowych i wicedziekan dekanatu przasnyskiego.

Mszy za Ojczyznę przewodniczył ksiądz Andrzej Gajewski, który sam doświadczył okrucieństwa współczesnej wojny w trakcie działalności misyjnej na Ukrainie. Rozpoczynając wspólną modlitwę przypomniał:

Od samego początku historia Polski przesiąknięta jest chrześcijaństwem. W Chrystusie Polacy poszukiwali nadziei, zwłaszcza wtedy, gdy zostali pozbawieni państwa. Z Jego śmierci i zmartwychwstania czerpali inspirację do przetrwania niewoli i wybicia się na niepodległość (…) Dlatego chcemy wesprzeć naszą modlitwą trud budowania politycznej i duchowej suwerenności naszego narodu”.

S.K.

Więcej w papierowym wydaniu CC

no images were found

Fot. Archiwum Parafii Świętego Macieja Pawłowo