Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie obchodzi jubileusz 50-lecia. Z tej okazji placówka przygotowała wiele wydarzeń, m.in. wystawy i prelekcje. To również okazja do podsumowania inwestycji zrealizowanych w ciągu ostatnich kilku lat dzięki dofinansowaniu samorządu województwa mazowieckiego. Nie zabraknie również uroczystej gali jubileuszowej, w której udział wezmą m.in. marszałek Adam Struzik oraz radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie to instytucja kultury, której organizatorem jest samorząd województwa mazowieckiego. Misją placówki jest prowadzenie badań, gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego północnego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem tradycji szlacheckich.

Siedziba administracji muzeum i budynek ekspozycyjny mieszczą się w dwóch obiektach przy ulicy Warszawskiej. W Ciechanowie znajduje się również najcenniejszy ze względu na wartość historyczną obiekt zabytkowy muzeum – Zamek Książąt Mazowieckich, zaś w oddalonej od Ciechanowa kilka kilometrów Gołotczyźnie mieści się oddział ciechanowskiej instytucji – Muzeum Pozytywizmu.

Muzeum organizuje m.in. wystawy, odczyty, prelekcje, spotkania muzealne, konkursy, warsztaty, lekcje muzealne oraz koncerty i imprezy plenerowe. Oferta placówki jest skierowana do odbiorców w różnym wieku, a jej celem jest zainteresowanie społeczeństwa wielopokoleniowego tożsamością kulturową. Od wielu lat placówka jest głównym organizatorem imprez plenerowych takich jak: „Zajazd Szlachecki”, „Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych”, ”Kwiaty Ogrodów”, „Mazowieckie Majowe Muzykowanie”, „Spotkania z historią” i „Zamkowe podróże w czasie”. Od niedawna muzeum organizuje też cykl koncertów „Muzyka Świata w Mazowieckim Dworze”.

W tym roku samorząd województwa mazowieckiego kupił dla placówki zabytkową willę „Alma” znajdującą się przy ul. Ciechanowskiej 8 w Gołotczyźnie. Obiekt zostanie przeznaczony na działalność Muzeum Pozytywizmu. Nieruchomość składa się z dworu Aleksandry Bąkowskiej, domu „Krzewnia”, budynków gospodarskich i dworku drobnoszlacheckiego ze spichlerzem.

Od wielu lat samorząd Mazowsza wspiera placówkę w realizacji inwestycji. W 2021 r. przeprowadzono konserwację murów w obrębie przedbramia Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie wraz z uporządkowaniem dziedzińca i otoczenia. Na tę inwestycje Sejmik Mazowsza przekazał prawie 800 tys. zł. W najbliższym czasie powstanie również centralny magazyn zbiorów. Na ten cel w budżecie województwa zaplanowano aż ponad 20 mln zł.

 

Podczas uroczystości wystąpi zespół Tre Voci i Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego.
Po zakończeniu gali druga część uroczystości odbędzie się w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, gdzie m.in. odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika Aleksandra Świętochowskiego i koncert kwartetu smyczkowego.

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska