Stan Borys to wielki polski wokalista, kompozytor i poeta. Jego hit “Jaskółka uwięziona” to do dziś jedna z najbardziej kultowych polskich piosenek. Wiele lat spędził w Stanach Zjednoczonych, ale jego fani nigdy o nim nie zapomnieli.


Od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lutym 2019 r. przeszedł udar, po którym był częściowo sparaliżowany, przeżył także zawał serca.
Pod koniec września 82-letni wokalista (przebywający na stałe w USA) przyleciał do Polski. W Gdyni był jednym z gości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, gdzie świętował 50-lecie swojego największego przeboju “Jaskółka uwięziona”.

Podczas gali otrzymał z rąk Ewy Kuklińskiej statuetkę SAWP za 60-lecie działalności artystycznej! Został też podczas Gali Finałowej laureatem DRZWI DO WOLNOŚCI Festiwalu NNW.

Wielokrotnie podczas tej edycji słyszeliśmy historię o tym, jak wielkim powiewem wolności było wykonanie przez Stana Borysa „Jaskółki uwięzionej” na deskach opolskiego amfiteatru w 1973 roku. Trudno uwierzyć, że mija właśnie pół wieku od tego wydarzenia.

– Kiedy Jaskółka została uwolniona przez cenzurę na Mysiej, zrozumiałem, że stałem się niezłomnym i jednocześnie wyklętym. Nie zmieniliśmy tekstu mimo nacisków. Piosenka stała się swoistym hymnem pokolenia, bo ludzie czuli się wtedy podobnie uwięzieni” – powiedział Stan Borys odbierając Drzwi do Wolności.

Drzwi do wolności dla Stana Borysa wręczyli Norbert „Smoła” Smoliński i Arkadiusz Gołębiewski.

“Jaskółkę uwięzioną” zaśpiewał podczas Gali Finałowej Grzegorz Wilk. – znany z programów “Twoja twarz brzmi znajomo”, “Jaka to melodia” czy “Szansa na sukces”. Stan Borys nie krył w czasie tego wykonania swojego ogromnego wzruszenia.

Widzowie mogli zobaczyć dokument Iwony Sadowskiej “Wolność jak płomień” o Stanie Borysie, który otrzymał nagrodę na hollywoodzkim festiwalu filmowym Famewalk Films.

fot. Festiwal NNW 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska